Rehabilitace rybáře zastřeleného za komunismu je pravomocná. ‚Bojovník proti režimu‘ přitom nebyl

Rozhodnutí břeclavského soudu o rehabilitaci rakouského rybáře Waltera Wawry zastřeleného za komunismu je pravomocné. Státní zástupce se vzdal práva na stížnost. V pondělí o tom informoval advokát rodiny Lubomír Müller. Devětadvacetiletého muže zastřelili v roce 1956 českoslovenští pohraničníci, když společně s dalším rybářem Karlem Benediktem v oblasti těžko přehledného soutoku Dyje a Kyjovky překročili hranici. Zemřel také Benedikt.

Břeclav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn zastřeleného Walter Wawra mladší

Syn zastřeleného Walter Wawra mladší | Zdroj: Profimedia

O rehabilitaci usiloval syn zastřeleného, jemuž byly v té době čtyři roky. Soud ve věci rozhodl minulý týden, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání stížnosti proti usnesení. Rozhodnutí tak nebylo pravomocné.

Konec stíhání komunistů Štrougala a Vajnara? Smysl to mělo, má to precedenční výstrahu, říká advokát

Číst článek

Benedikt a Wawra odešli 3. srpna 1956 chytat ryby k hraniční řece Dyji u obce Rabensburg, kde oba pracovali v naftových závodech. Z dobových dokumentů plyne, že se po půlnoci dostali na československé území, kde je pohraničníci zastřelili. Československé orgány případ utajovaly až do pádu komunistického režimu v roce 1989.

Příbuzní obětí se o osudu svých blízkých dozvěděli až od pracovníků České televize, kteří o tomto případu v roce 2009 natočili krátký dokument. Státní zástupce Jan Slaný u soudu uvedl, že v daném případě není pochyb o tom, že byl Wawra zbaven osobní svobody. Posouzení je však podle něj komplikovanější, protože ze zjištěných materiálů vyplývá, že Wawra spolupracoval s pohraniční službou a situaci na hranicích dobře znal.

„Wawra se tam neocitl náhodou. Jeho jednání by bylo protiprávní i v současné době, neboť podle informací ze spisů tam šel s největší pravděpodobností rybařit, respektive pytlačit. Je zřejmé, že před sebou nemáme případ bojovníka proti režimu. Jednání pana Wawry spíše budí dojem, že měl pocit, že se mu nemůže nic stát,“ uvedl státní zástupce a navrhl zamítnutí návrhu na vyslovení soudní rehabilitace.

Za ochranu hranic ČSSR dostal spacák, dalekohled i nůž. Kdo je obžalovaný pohraničník Muzikář

Číst článek

Advokát Müller argumentoval tím, že zákon o soudní rehabilitaci neumožňuje kádrové hodnocení těch, kdo byli poškozeni. „V tomto řízení nejde o to, zda byl pan Wawra hodný, nebo ošklivý,“ uvedl. Důležité podle něj bylo, že pohraničníci muže podezřívali z těch trestných činů, na něž se vztahuje soudní rehabilitace.

„Pytláctví není součástí zákona o soudní rehabilitaci. Pohraniční stráž začala střílet, protože považovala Wawru za narušitele státních hranic,“ řekl Müller. S tím se ztotožnil i soud.

„Pohraniční stráž jednala ve vztahu k panu Wawrovi, jako by byl vyzvědač nebo špion. Nehraje roli, zda pytlačil nebo byl členem jakékoliv rozvědky. Byl zastřelen jako eventuální špion, a tedy je účasten rehabilitačního zákona,“ konstatoval soudce Oldřich Rezek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme