Využití budovy věznice se Anna Stránská věnovala asi polovinu svého třiatřicetiletého života. „Petici za důstojné využití prostoru jsme iniciovali už v roce 2009,“ popisuje.
„Já se domnívám, že na spravedlnost není nikdy pozdě. S oblibou opakuji, že minulost je vždy před námi a jsou hodnoty, které nelze vyčíslit penězi,“ říká Ladislav Kudrna.
Sníženou penzi za službu nebo funkci v komunistickém režimu má naopak 177 lidí. V průměru klesla prominentům minulého režimu penze o 1473 Kč. I tak pobírají průměrně 24 254 korun.
Tvůrci výstavy shromáždili rozsáhlý materiál mapující nejen literární, ale taky hudební a filmovou tvorbu, která vznikala v rámci disentu a studentských spolků.
S rostoucím odstupem od listopadu 1989 se do hodnocení současného a minulého režimu a jejich srovnání stále více promítají i jiné vlivy. Například osobní zkušenosti Čechů i hodnocení současnosti.
Devětadvacetiletého Waltera Wawra zastřelili v roce 1956 českoslovenští pohraničníci, když společně s Karlem Benediktem v oblasti nepřehledného soutoku Dyje a Kyjovky překročili hranici.
Soud tak vyhověl návrhu politikovy dcery Marty. Slánského manželka Josefa byla v roce 1952 několik měsíců vyslýchána v ruzyňské věznici. Syna Rudolfa stát bezdůvodně krátce zadržel o 20 let později.
Česko si připomíná Den památky obětí komunistického režimu. Politička, právnička a zastánkyně lidských práv byla jedinou ženou popravenou po politickém procesu vykonstruovaném komunisty.
Statečná, ale skromná. Skautka. Dagmar Skálová. V roce 1949 byla součástí puče proti komunistickému režimu. Ve vězení strávila 16 let. Silný příběh vypráví Vinohradská 12.
Výroba samizdatu ve Zlíně má své zvláštnosti: lidé, kteří se jí věnovali, nebyli až na výjimky spisovatelé nebo novináři, nešlo jim v první řadě o prezentaci vlastního díla, ale o šíření informací
Komunisté se s těmi, kteří s nimi nesouhlasili, nijak zvlášť „nepárali“. Někteří skončili na popravišti, někteří ve věznicích, další pod tlakem utíkali do exilu.
Od pádu komunistické totality uplynulo už skoro 34 let. Server iROZHLAS.cz připomíná případy, které by mohly některé křivdy komunistické justice napravit.
Odvolací soud dvěma mužům dvouleté podmíněné tresty potvrdil, dalším dvěma je nově uložil. Bývalí příslušníci StB šikanovali mimo jiné člena hudební skupiny The Plastic People of the Universe.
Nic netušící Libor Minařík přezdívaný Mr. Triceps vstoupil na rozlehlý dvůr místní farmy. Spolužáci z veteriny mezitím vytvořili špalír vedoucí až k Bráně borců s nápisem Sydney 1988.
Na svého otce si devětasedmdesátiletý Ondřej Křižan-Hasilík téměř nepamatuje. Valašskomeziříčský podnikatel Jan Křižan byl totiž už před únorem 1948 perzekvován nastupujícím komunistickým režimem.
Okupace Československa v roce 1968 znamenala likvidaci všeho, co souviselo s tzv. „socialismem s lidskou tváří“, jak tomu komunisté tehdy říkali. Přišla normalizace, jejíž součástí byla i propaganda.
První máj se slavil prostřednictvím průvodů, které se tvářily jako spontánní manifestace. Ve skutečnosti šlo o připravované akce, na kterých se vyžadovala účast.
3:37
Hongkong||David Jakš, aka|Společnost|Od zpravodaje z místa
Tyhle robustní tramvaje jsou v podstatě londýnským double deckerem na kolejích. Západní a východní břeh ostrova Hongkong spojují už od roku 1904 a nejdelší linka měří celých 13 kilometrů.
Ať už prezidentské volby dopadnou jakkoli, příští prezident bude mít komunistickou minulost. „Naprosto nepřijatelné, že je tady 70 procent voličů, kterým nevadí komunistická minulost,“ říká Kocáb.
Jarmila Stibicová, Jiří Lukšíček, František Vaczula a Lívia Herzová jsou letošními laureáty Cen Paměti národa. Ve Vinohradské 12 připomínáme jejich životní příběhy.
Čínští komunisté si začínají dávat pozor na superbohaté občany. Nejnověji se mluví o miliardáři Sun Ta-wuovi, který byl odsouzen k osmnácti rokům vězení za provokace a vyvolávání neklidu.
„Jiřina Šiklová byla jedním z nejupřímnějších lidí, které jsem znal. Člověku vždy řekla do očí, co si myslí,“ vzpomíná pro Radiožurnál filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.
49:19
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
Lidé nejvíc znají písně S úsměvem idiota, Maršálové, Jak mi dupou králíci. Svůj životní příběh Vodňanský vyprávěl v unikátní čtyřhodinové nahrávce pro Paměť národa v roce 2016.
Mezi křivdy minulého režimu patří i drobnost jako popření autorství překladu krátkého textu v pořadu Československé televize z roku 1981 – jméno básníka Václava Renče mělo být zapomenuto.