Česká pošta varuje před další vlnou e-mailových útoků. Je už čtvrtou v pořadí

Česká pošta varuje zákazníky před další vlnou e-mailových útoků. Jde o podvodné zprávy, které se snaží od lidí získat přihlašovací údaje k bankovním účtům. Útoky začaly v létě a teď jde už o jejich čtvrtou vlnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Adresy, ze kterých podvodné e-maily chodí, se pokaždé nepatrně mění. První útok zaznamenala Česká pošta 8. srpna, druhý třicátého, třetí 12. září a ten zatím poslední včera. Jak podvodné e-maily vypadají, popsala Radiožurnálu mluvčí České pošty Marta Selicharová.

„Pokud klient takový e-mail dostane, tak v předmětu zprávy je napsáno ‘informace o vaší zásilce‘. Když ten e-mail otevře, tak se dozví, že Česká pošta mu nemohla doručit zásilku, protože nebyl doma, a že zásilka je uložena na poště a že po něm budeme vyžadovat penále, což je opravdu špatně,“ popsala podvodné e-maily mluvčí České pošty Marta Selicharová a doplnila:

„Občan by se tím vůbec neměl zabývat a rovnou takový e-mail vymazat, protože Česká pošta žádné penále po svých zákaznících nepožaduje."

Přehrát

00:00 / 00:00

O další vlně podvodných e-mailů, před nimiž varuje pošta, informovala redaktorka Jana Čermáková

Mluvčí dodala, že pošta sice poskytuje doplňkové služby, ale v žádném případě nevypadají takto. Pokud doručovatel někoho nezastihne doma, dá dotyčnému do schránky lístek, na kterém je napsáno, kdy a na které poště si může zásilku vyzvednout. Obvykle tam bývá i telefonní číslo, kam je možné zavolat a domluvit si náhradní termín doručení.

Autorům podvodných e-mailů jde podle odborníka na počítačovou bezpečnost a šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře primárně vždy o zisk: „Buď to je nějaký druh podvodu, kdy se z vás někdo snaží vylákat peníze. Typicky: ‚Zaplaťte a balíček vám bude okamžitě doručen‘ a samozřejmě peníze vůbec nejdou tam, kam je uvedeno, ale jdou nějakému podvodníkovi.“

„Případně je druhá varianta, že je cílem napadnout vám počítač nějakým virem a pak následně buď ho ovládat, využít ho k nějakým útokům, odposlouchávat hesla třeba do banky a ty peníze si potom získat tudy,“ přiblížil Krčmář.

Dopátrat autora podvodných e-mailů bývá podle něj vždy velmi obtížné. I když se podaří vystopovat konkrétní počítač, ze kterého byl e-mail odeslán, těžko se dá dokázat, kdo za klávesnicí v tu chvíli seděl. Odborníci proto doporučují vždy zavolat do instituce, ze které měl být e-mail odeslán, a zeptat se, jestli něco takového skutečně posílali.

Kromě toho, že podezřelé e-maily by lidé vůbec neměli otevírat, doporučuje Česká pošta v tomto konkrétním případě jejich přeposlání na adresu info@cpost.cz. Pošta totiž podala trestní oznámení na neznámého pachatele a podvodné e-maily shromažďuje jako důkazní materiál.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme