Češi plýtvají jídlem méně než většina Evropy
Průměrný Čech vyhodí 94 kilogramů jídla ročně. Spolu se Slováky a Bulhary tak patříme mezi nejšetrnější evropské domácnosti.
Ročně se na celém světě podle dat OSN vyhodí 1,6 miliardy tun jídla za 750 miliard dolarů. Pěstují se na čtvrtině celosvětové zemědělské půdy a na jejich výrobu padne 250 kilometrů krychlových vody, což je roční průtok řeky Volhy.
Plýtvání potravinami tedy není malé téma. Přesto se k němu poměrně obtížně shánějí data, a když už jsou, často si kvůli odlišným metodologiím navzájem nerozumí.
To je i případ Česka. Dvě studie, srovnávající plýtvání v zemích Evropské unie, nabízejí velmi odlišná čísla. První tvrdí, že průměrný Čech ročně vyhodí 25 kilogramů jídla. Podle druhé je to 94 kilogramů. Obě studie každopádně staví české domácnosti mezi ty, které – alespoň v Evropě – vyhazují nejméně.
Pro vzájemné srovnání evropských zemí je vhodnější studie, podle které Češi vyhazují ke stovce kilogramů. Data pocházejí z publikace Možnosti omezování potravinového odpadu, kterou vypracoval Evropský parlament v říjnu 2013.
Čtvrtina ztrát vznikne na poli, čtvrtina při zpracování a v obchodech
Jenže plýtvání jídlem se neomezuje jen na domácnosti. Svůj díl mají také například obchody, jejichž marketingoví manažeři uplatňují přísná pravidla pro vzhled potravin. Jejich sítem projdou jen perfektně vyhlížející mrkve, i když ty pokroucené a nestandardní nemají ani horší chuť, ani méně živin.
Čísla pro Česko říkají, že fáze zpracování, kdy dochází k selekci potravin, a samotná distribuce v obchodech mají společně na svědomí 23 procent ztrát.
Zhruba stejné ztráty ale nastávají hned při pěstování. Necelá čtvrtina ztrát vznikne už na poli.
Pokud tedy budeme sledovat, kolik se skutečně vyhodí – a nebudeme se omezovat jen na domácnosti – jsou čísla výrazně vyšší. Průměrný Čech už nemá na svědomí 94 kilogramů odpadu, ale přesně dvojnásobek, 188 kilogramů. Pořád nicméně patří v Evropě mezi ty nejšetrnější.