Časté užívání léků proti bolesti lidem nepomáhá, ale škodí. Češi tablety přesto nakupují ve velkém

Bolí vás často hlava? Může to být i tím, že berete prášky proti bolesti častěji, než byste měli. Nadužívání léků je celosvětový problém, nejvíce podle statistik trápí obyvatele USA. V Česku na toto téma vznikla zatím jediná studie v roce 2008. Podle jejích autorů, lékařů z neurologických klinik v nemocnicích v Praze, Brně nebo třeba v Opavě, tehdy potvrdila problém s vyšším užíváním léků proti bolesti. Jak potvrzuje třeba ministerstvo zdravotnictví, spotřeba od té doby ale neklesá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto.

Léky. Ilustrační foto. | Foto: Andres de Armas | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Ibalgin, Paralen nebo třeba Nalgesin – léky proti bolesti – jsou volně prodejné v každé lékárně. A jsou žádané. Třeba růžových tablet Ibalginu se podle výrobce ročně vyrobí jen u nás na čtvrt miliardy. Češi léky proti bolestem často nakupují ve velkém.

„Situace v Česku, myslím, pokud jde o nadužívání léků, je poměrně závažná a těch případů je hodně. My se pak ptáme, jestli to je pro jednoho člověka, nebo eventuálně pro rodinu či sousedy, ale lidi často nakupují právě vše možné, speciálně na bolesti,“ potvrzuje Radiožurnálu Veronika Krajčová z nemocniční lékárny fakultní nemocnice Motol.

Nadužívání léků, kdy si lidé berou prášek, i když ho nepotřebují, je v Česku nejčastější u antibiotik a právě u farmak tlumících bolest. Jenže málokdo ví, že právě větší spotřeba analgetik může bolest prodlužovat a při dlouhodobém nadužívání i způsobovat.

Léčbu roztroušené sklerózy komplikují neshody mezi pojišťovnami a úřadem. Ročně jí onemocní tisíc Čechů

Číst článek

„Pokud mám problém třikrát do měsíce, je na místě vzít si lék, který mi uleví. Problém je, pokud to berete moc často. Je zvláštní, že bolesti hlavy z nadužívání vzniknou jen u těch pacientů, kteří ty léky užívají proti bolesti hlavy. Ne u těch, co je mají na bolesti kloubů, zubů nebo zad. Ti si jen zničí žaludek, mohou mít poruchy zažívání, ale nezpůsobí to tyhle problémy,“ upozorňuje primářka neurologického oddělení Thomayerovi nemocnice Jolana Marková.

Například migrénou v Česku trpí desetitisíce lidí, čtvrtina z nich má bolesti tak často, že si prášky bere, i když je nepotřebuje, jen aby se bolesti vyhnula.

„Užije lék více než polovinu dní v měsíci a to už je problém. Definice nadužívání analgetik je pro Ibalgin nebo paracetamol, aspirin atd. stanovena tak, že pacient je užije více než polovinu dní v měsíci po dobu tří měsíců i déle,“ dodává Marková.

Závislost na Paralenu

Pokud si nadužíváním léků proti bolesti nezpůsobíte chronickou bolest hlavy, můžete si při jejich dlouhodobém aplikování poškodit životně důležité orgány. „Někteří nerozumně nadužívají Paralen a myslí si, že je neškodný, ale to je čirá fáma,“ vysvětluje Jolana Marková.

Někteří z nich se postupem času stali na lécích závislými a podstoupili i čtyřdenní detoxikaci v nemocnici. 

„Určitě to je i otázka České republiky, sice nám klesá spotřeba balení léků, ale stoupá denní dávka. To znamená, že se sem dostává větší balení – ne jen antibiotik, ale všech léčiv. Řada lidí bere více léků než to, co by skutečně museli,“ potvrzuje pro Radiožurnál podle náměstka Romana Prymuly i ministerstvo zdravotnictví.

Na první pohled by se mohlo zdát, že spotřeba léků v Česku klesá. Zatímco v roce 2007 se k nám dovezlo 343 milionů balení léků, vloni to bylo okolo 261 milionů balení. Jenže stoupá ale hodnota takzvaných denních definovaných dávek, což dokazuje, že jsou na český trh dodávána stále větší balení léčivých přípravků. 

„SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv - pozn. red.) sice nemá informace o tom, jak léky lidé přímo užívají, ale víme, jak je nakupují. Až 40 procent domácností doma léky hromadí. Z našich průzkumů vyplynulo, že průměrná domácnost má asi 12 různých léků doma, v počtech balení je to 15 kusů. Nejčastěji to jsou Ibubrofeny a paracetamoly,“ říká Radiožurnálu mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Kromě antibiotik a prášků proti bolesti Češi stále častěji užívají také antidepresiva a léky na vysoký tlak, jak ukazují informace Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme