Kauza Čapí hnízdo skončí nejdříve na podzim. Policisté žádají o pomoc v zahraničí
Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které čelí premiér Andrej Babiš (ANO) obvinění z dotačního podvodu, se opět protáhne. A to minimálně do podzimu. Kriminalisté totiž požádali o právní pomoc v zahraničí. „Bez toho nelze věc ze strany policie ani naší skončit,“ uvedlo na dotaz serveru iROZHLAS.cz pražské státní zastupitelství. Původně měli detektivové čas na uzavření případu do konce srpna, lhůta se jim už jednou prodlužovala.
„Úkony budou prodlouženy zcela jistě, neboť jsou vyžádány právní pomoci v zahraničí, které dosud nebyly provedeny,“ uvedlo na dotaz redakce Městské státní zastupitelství v Praze.
Původní termín kriminalistům vyprší koncem srpna, tedy už za pár dní. O více času požádali už na konci června, navíc však tehdy – alespoň oficiálně – dostaly pouze dva měsíce.
Kauza Čapí hnízdo se protahuje. Vyšetřovatelé si řekli o další dva měsíce
Číst článek
Ukončení dotační aféry kolem premiéra nyní podle vyjádření pražských žalobců neleží přímo na nich. „Na rychlost jejich provedení (požadovaných úkonů – pozn. red.) nemáme příliš velký vliv právě proto, že se jedná o orgány jiného státu,“ pokračovali. Celý případ by se mohl protáhnout minimálně do podzimu.
„Jejich doručení tak nejsme schopni odhadnout přesně. Předpokládáme, že k tomu dojde během podzimu. Bez nich nelze věc ze strany policie ani naší skončit,“ doplnilo městské státní zastupitelství bez dalších podrobností. O jaké úkony se přesně jedná, pražští žalobci neupřesnili.
Sám dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se k tomu nechtěl vyjadřovat. „Nezlobte se, ale obraťte se na tiskového mluvčího,“ reagoval pouze.
Seznam Zprávy ovšem tento týden napsaly, že v září mají vyšetřovatelé v plánu v zahraničí výslech svědků. Současně má podle serveru vzniknout analýza vztahů celého koncernu Agrofert, který premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.
Doplnění spisu
Trestní spis chtějí kriminalisté o zmíněný dokument doplnit zřejmě z podnětu šéfžalobce Pavla Zemana. Ten ve svém přezkumu z loňského prosince mimo jiné uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu týkající se propojení středočeské farmy s holdingem Agrofert či jejich působení na stejných trzích.
„Při posouzení definičního znaku výkonu činnosti na stejných relevantních trzích státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze postupoval v rozporu s logickým výkladem spojeným s principy právní regulace veřejné podpory poskytované z evropských zdrojů,“ napsal nejvyšší státní zástupce.
Reklamní injekce
Prosincové rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana také opět nasvítilo pochybnosti kolem reklamních peněz, které do Čapího hnízda pumpovaly podniky Agrofertu. Okolnosti inzerce podle šéfžalobce totiž posilují podezření, že farma mohla být součástí holdingu. Kriminalisté daňovou větev dotační aféry prověřují odděleně. A i v tomto případě dostali na šetření kriminalisté více času, jak zjistil iROZHLAS.cz. „Ve věci nadále probíhá prověřování. Lhůta pro skončení prověřování je nově stanovena do 25. prosince 2020,“ uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
Podle Zemana je navíc od začátku jasné, že propojení farmy Čapí hnízdo s Agrofertem nemusí být pouze přímé, ale především prostřednictvím „skupiny společně jednajících fyzických osob“. Detailní vztahová či právní analýza, která by umožnila „zhodnocení definičních znaků takového propojení na stejném nebo sousedním trhu“, ale podle Zemana za celou dobu vyšetřování nevznikla.
Stejně tak by se měl podle Zemanova posouzení dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch zaměřit také na to, zda vůbec platil převod akcií Čapího hnízda z holdingové firmy na Babišovy rodinné příslušníky. Jak už dříve upozornil iROZHLAS.cz, premiérův syn z prvního manželství byl v době podpisu smlouvy ve Spojených státech, podle policistů ale mohl kontrakt podepsat dodatečně.
Šaroch zastavil stíhání Babiše a jeho blízkých loni v září s tím, že Farma Čapí hnízdo byla malý a střední podnik. Podle státního zástupce nepůsobila ve stejném odvětví jako Agrofert, a tudíž měla na 50milionovou dotaci z evropských peněz nárok. Nevzal v potaz ani příbuzenské vztahy.
Podle Pavla Zemana ale pražský žalobce bral v potaz pouze dobu, kdy se dotační projekt připravoval. Zohlednit měl ale i to, že se s působením na společném trhu počítalo podle podnikatelského plánu do budoucna. „Takový přístup je v přímém rozporu s předpisy Regionálního operačního programu upravujícími povinnosti žadatelů o dotaci,“ konstatoval šéfžalobce.
Důkazní řetězec
Policie aktéry kauzy Čapí hnízdo v čele s premiérem Babišem obvinila z dotačního podvodu na podzim 2017. Jejich stíhání v té době stálo na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Především vycházelo z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.
Kauza čapí hnízdo
Server iROZHLAS.cz dotační aféru kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) sleduje dlouhodobě. Přečtěte si i následující texty:
Když posléze Šaroch stíhání zastavil, zveřejnil své rozhodnutí ani ne z poloviny. Šlo přitom o klíčový dokument, ve kterém shrnul, proč kauza Čapí hnízdo podle jeho názoru nemá jít před soud. Server iROZHLAS.cz však verdikt získal v nezačerněném znění. Přinesl proto přehled dalších důkazů a indicií, s nimiž vyšetřovatelé pracovali. Šlo třeba o machinace kolem akcií, americkou stopu nebo nájem ústředního objektu farmy.
Pro připomenutí: policie byla přesvědčena, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo. Její vlastnickou strukturu podle vyšetřovatelů zastřeli tak, aby vypadala jako začínající podnik.
Společnost díky tomu uspěla se žádostí o evropské dotace pro malé a střední podniky a získala 50 milionů korun z evropských peněz na stavbu luxusního komplexu poblíž Benešova. Podle Šarocha ale farma na dotaci měla nárok. Ve svém rozhodnutí napsal, že se podle něj nepodařilo prokázat, že by Čapí hnízdo nesplňovalo definici malého a středního podniku.
Babiš od začátku jakékoli pochybení odmítá. Tvrdí, že je nevinný a že jde o politickou kauzu. Podobně hovořil také šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl původně v případu také obviněn. Jeho stíhání ale skončilo již v květnu 2018.