Ministerstvo zdravotnictví rok kontrolovalo Bulovku. Závažná obvinění odborářů se nepotvrdila

Ministerstvo zdravotnictví po roce dokončilo rozsáhlou kontrolu ve Fakultní nemocnici Bulovka. Vyvolal ji dopis odborářů a části zaměstnanců, kteří vinili nové vedení nemocnice ze špatného hospodaření, přidělování zakázek bez výběrového řízení či z protekčního zaměstnávání ředitelových příbuzných. „Kontrola nepotvrdila závažná obvinění, která byla dříve medializována,“ komentuje závěry resortu zdravotnictví jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakulní nemocnice Bulovka

Kontrola ve Fakultní nemocnici Bulovka žádná z obvinění nepotvrdila | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Snaha o diskreditaci nového vedení, nebo skutečně závažná obvinění? Tuto otázku řešili kontroloři ministerstva zdravotnictví během roční kontroly ve Fakultní nemocnice Bulovka.

Na Bulovce probíhá velká kontrola, zaměří se na údajné zaměstnávání ředitelových příbuzných i hospodaření

Číst článek

V dopise, adresovaném ministerstvu zdravotnictví odboráři tlumočili stížnosti části zaměstnanců nemocnice, že ředitel Jan Kvaček zaměstnává své příbuzné, že si nový management proplácí z firemního účtu soukromé výlety, špatně hospodaří či přiděluje zakázky bez výběrových řízení. V neposlední řadě pak obsahoval podnět i stížnost na neproplácení příplatků za covidové pacienty.

Závěry kontroly ale podle resortu zdravotnictví žádná z těchto pochybení neodhalují. „Uvádíme, že zjištění v obecné rovině svojí povahou nevybočují z rámce zjištění, která se v rámci veřejnosprávních kontrol objevují,“ konstatoval stroze pro server iROZHLAS.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Podle něj se nepodařilo pracovníkům ministerstva potvrdit nic z toho, co odboráři novému vedení nemocnice vyčítali. „Kontrola ve Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila závažná obvinění, která byla dříve medializována. Veřejnosprávní kontrola odhalila některé nesrovnalosti, které byly předány k došetření finančnímu úřadu, což je standardní postup,“ doplnil Jakob.

Sporné rekonstrukce

A o jaká pochybení šlo? Podle ředitele nemocnice Kvačka jde o rozdílné chápání do účetnictví zanesených rekonstrukcí interiérů.

„Zaměstnanci kontrolního týmu ministerstva se rozcházejí s Fakultní nemocnicí Bulovka, zda se z účetního hlediska jedná o opravu, či investici – tedy zda jde o provozní, či investiční náklady. Bulovka se drží svého výkladu, který potvrdil v daném roce i auditor. Kontrolní tým je jiného názoru,“ vysvětlil Kvaček s tím, že celou věc může rozhodnout právě pouze finanční úřad. Nemocnice se pak bude řídit závěry úředníků.

Podle ředitele Bulovky Jana Kvačka je roční kontrolou celá věc uzavřená. Právní kroky proti autorům podnětu nemocnice neplánuje | Zdroj: Profimedia

Podle ředitele je ale klíčové, že závěry kontrolního protokolu, se kterým se seznamoval od konce minulého roku, vyvracejí veškerá závažná obvinění odborů a části zaměstnanců nemocnice.

„Veškeré příplatky související s covidem-19 byly vyplaceny ve stanovené výši. Bulovka poprvé v polistopadové historii je již několik let v zisku a nevytváří žádné závazky po splatnosti. Má zároveň nakumulované investiční prostředky na rozvoj přístrojového vybavení a dílčí opravy nemovitostí,“ vypočítává s tím, že právní kroky proti autorům podnětu nemocnice neplánuje.

Spor na Bulovce: ředitel kvůli podnikání zakázal přednostce přístup na kliniku, ta podala výpověď

Číst článek

„Uzavřením velmi detailní kontroly, která trvala přibližně jeden rok, považujeme záležitost za vyřešenou,“ dodává.

Server iROZHLAS.cz oslovil také Dagmar Žitníkovou, šéfku zdravotnických odborů, jejichž dopis ministrovi rozsáhlou kontrolu v Bulovce vyvolal. Ta ale na telefonáty ani textové zprávy nereagovala.

Na vině: bývalé vedení?

Jak už před rokem Kvaček pro server iROZHLAS.cz uvedl, s tím, že by kontrola nějaká odhalení přinesla, nemocnice vůbec nepočítala. Veškerá „udání“ totiž podle Kvačka plynula od lidí, kteří byli napojení na bývalé vedení nemocnice – exředitele Františka Nováka a Andreu Vrbovskou stíhané v kauze manipulací s nemocničními zakázkami.

„Šéfka odborů (ve Fakultní nemocnici Bulovka, pozn. red.) Martina Šimůnková dlouho není zaměstnankyní, ale je velmi blízká bývalému vedení a lidem z bývalého managementu. Tři roky neustále běží udání na různých úřadech, na policii a tak dále. Tohle pro nás tedy není nic nového a žijeme s tím celou dobu. Není to poprvé, co se k tomu musíme pro ministerstvo vyjadřovat,“ uvedl před rokem Kvaček.

Pokračování kauzy Bulovka. Policie kromě Šnajdra obvinila i bývalou šéfku Vrbovskou a její náměstkyni

Číst článek

Na obvinění odborářů ostatně reagoval před zahájením roční kontroly v dopise, který adresoval přímo ministru zdravotnictví. V něm se k jednotlivým obviněním vyjadřoval – mimo jiné vysvětloval, proč zaměstnává svou nevlastní matku, Petru Kvaček Pavlánovou.

„Doposud nemocnici nikdy nefakturovala a pracuje na základě běžné advokátní smlouvy. Jako nový ředitel, který nastoupil do funkce v nemocnici plné trestněprávních kauz, jsem si ji vzal na pomoc s ohledem na špičkovou kvalifikaci a plnou důvěru. Ministr zdravotnictví byl o tom opakovaně informován,“ vysvětloval šéf Bulovky.

Kvaček stojí v čele nemocnice od roku 2018. Ve funkci nahradil zmíněného Františka Nováka, kterého odvolal exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v červenci 2018.

Ústřední postava celé kauzy nemocničních zakázek, podnikatel a lobbista Tomáš Horáček, na podzim 2021 uzavřel se státním zastupitelstvím dohodu o vině a trestu a získal tak status spolupracujícího obviněného. Díky tomu strávil ve vazbě jen šest měsíců, musel uhradit pokutu pět milionů korun a zaplatit Bulovce odškodné ve výši 600 tisíc korun.

Tomáš Pika, sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme