Bezpečnostní opatření v hlavním městě pokračují
V Praze dál platí stupeň zvýšené pohotovosti kvůli možným teroristikým útokům. V ulicích metropole je ale klid. Bezpečnostní opatření se zatím nebudou ani zmírňovat, ani zpřísňovat. Policie věnuje zvýšenou pozornost místům, kde by mohl teroristický útok hrozit, jako jsou nádraží, letiště, hypermarkety nebo dopravní prostředky.
Na opatřeních v Praze se podílejí stovky policistů. Jde o běžné policejní hlídky v ulicích, ale i o ozbrojené policisty, kteří hlídají konkrétní vytypovaná místa.
Pro pražské záchranáře zvýšená bezpečnostní opatření žádné velké změny v každodenním provozu neznamenají. Slouží stejně jako celý rok čtyřiadvacet hodin denně na dvaadvaceti stanovištích v Praze. Podle vyhlášky musí být na místě případného neštěstí do patnácti minut.
Změny nejsou velké ani pro pražské hasiče. "Od vyhlášení poplachu jsou hasiči za padesát vteřin připraveni vyjet k místu zásahu, do jedné hodiny jsme schopni posílit směny o padesát procent svoláním záloh. Posily z jiných krajů povolány nebyly. V případě potřeby jsme schopni získat posily z řad dobrovolných hasičů a podnikových záchranných hasičských sborů," říká mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.
Policie v Praze stále věnuje zvýšenou pozornost místům, kde by mohl hrozit teroristický útok. Posílené hlídky policie jsou na letišti, v metru a na dalších vybraných místech. Jak uvedl pražský primátor Pavel Bém, mezi možné cíle útoků patří i židovské objekty na Starém městě.
"Zvýšená ostraha a monitoring není pouze ve starém židovském městě, ale i u mnoha dalších objektů v řádech desítek po celém hlavním městě. Nicméně jeden z těch možných cílů je i oblast starého židovského města," potvrdil Bém.
Podle policejního prezidenta Vladislava Husáka měla policie obecnější informace o hrozbě teroristického útoku už před několika týdny. Viditelně zesílit hlídky ale dostali policisté za úkol až po pátečním nočním zasedání vlády, které přineslo nové zprávy.
"Ty informace, které přišly v závěru minulého týdne, jsou asi nejzávažnější za minulá léta. Pravdou je, že část informací přišla zhruba před čtrnácti dny. My jsme k tomu určitá opatření, ale spíš, jak říká pan ministr Langer, taková neviditelná, přijali, zejména specializovanými útvary. Další informace ze závěru minulého týdne v podstatě aktivovaly veškeré systémy, protože to byla taková ta poslední kapička, která posloužila ke spuštění odpovídajících mechanismů," řekl Českému rozhlasu Husák.
Sociální demokraté chtějí v parlamentu jednat o způsobu, jakým vláda reagovala na hrozbu teroristického útoku. Předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že nejdřív se měla sejít bezpečnostní rada státu. Občanští demokraté považují za neuvěřitelné, že Paroubek zneužívá napjaté situace k politickým útokům. Namítají, že tak vážné rozhodnutí je ve výlučné kompetenci vlády.