Úniky do Bečvy pokračují. Na hladině byla krátce pěna, město varuje před koupáním i odběrem vody
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Potvrzují to informace České inspekce životního prostředí, hasičů i webu města. Nahlášen je úhyn ryb, avšak pouze v jednotkách kusů. Podle starosty města Roberta Stržínka (ANO) je možné, že nebyly otráveny a jsou mrtvé několik dní. Na místo míří inspektoři životního prostřední.
Pěna se na řece objevila po deváté hodině ráno. „Pod juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustější bezbarvé látky. Na místě jsou hasiči ze stanice Valašské Meziříčí, jel tam i chemik ze stanice Zlín. Společně se zástupci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm odebírají na místě vzorky. Provádíme i měření Ramanovým spektrometrem. Nachází se tam i nějaké mrtvé ryby,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
Na místo míří i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Vodoprávní úřad událost inspekci nahlásil kolem 9.30. „Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce,“ přiblížila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Radnice uvádí, že látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm.
Podle rybářů bylo na místě jen pár uhynulých ryb, které ale mohly být mrtvé již několik dní. „Vytéká voda bez pěny a je plná nějakých organických věcí, které se vznášejí ve sloupci. Uhynulé ryby byly tři, ale staršího data. Byly přímo v ústí kanálu. S tímto znečištěním to nesouvisí, to určitě ne,“ řekl Radiožurnálu člen místní organizace rybářského svazu Tomáš Krutil.
Starosta města Robert Stržínek (ANO) se nechal slyšet, že ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě. Je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a již mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy.
Město na webu po dohodě s vodoprávním úřadem i hasiči vydalo varování, v němž veřejnosti nedoporučuje koupání v řece či odběr vody, a to od místní části Juřinka směrem dále po toku.
Nejasný viník
V posledních měsících nejde na Bečvě o první podobnou událost. Ta z konce září je označována za největší ekologickou katastrofu za několik let.
Havárie, kdy do řeky unikl jedovatý kyanid, tehdy zasáhla řeku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Jed podle odborníků poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Viník ale dosud nebyl odhalen. V prvních dnech vyšetřování přišla policie s informací, že chemické látky unikly z výpusti v obci Juřinka. Z podniků, které s kyanidy pracují, se nejblíže k výpusti nachází chemička Deza, jež spadá do holdingu Agrofert. Její zástupci prakticky okamžitě odmítli jakékoliv souvislosti a Dezu ze seznamu možných pachatelů později vyloučila i sama policie.
Ministr životního prostředí Brabec za možný zdroj otravy označili kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm.
Ke kontaminaci došlo i 24. listopadu, kdy podle České inspekce životního prostředí uniklo do řeky zvýšené množství dusitanového dusíku.
Kvůli nejasnostem ohledně úniků vyzvali ve sněmovně Starostové a nezávislí (STAN) ministra Brabce k rezignaci. Podle místopředsedy hnutí Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu.