Generální štáb slaví 100 let od svého vzniku, přijela i vnučka prvního náčelníka Pellého
Armáda v úterý oslavila 100 let od vzniku generálního štábu. Vojáci celý den na Vítězném náměstí v Praze předváděli svou bojovou techniku nebo ukázky výcviku. V Domě armády společně debatovali prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Prezident Miloš Zeman využil výročí k opětovnému podpoření vojenských misí, do kterých se armáda zapojuje, přestože v nich několik českých vojáků zemřelo.
„I tyto oběti ukazují, že naše armáda traumatizovaná minulou historií, kdy nemohla bojovat, opět bojuje,“ pronesl.
Zeman trvá na zvyšování rozpočtu pro armádu vyzbrojování. Pomalou modernizaci kritizoval i šéf senátu Jaroslav Kubera (ODS), s čímž souhlasí i premiér Andrej Babiš.
„Trošku jsme zaspali dobu ve zbrojení. Konečně snad podepíšeme ty vrtulníky a ten stav techniky, kterou máme, není úplně pozitivní,“ popsal premiér.
Podle něj nemůžou čeští vojáci stále používat sovětskou techniku. Jeho hnutí ANO šéfuje obraně už od roku 2014, kdy se stal ministrem obrany Martin Stropnický. Tehdy byl rozpočet pro armádu necelé procento HDP, letos je to 1,2 procenta. Za čtyři roky přitom má Česká republika na obranu odvádět minimálně 2 % HDP.
Náčelník generálního štábu Aleš Opata s prezidentem i premiérem pokřtili novou knihu, která stoletou historii generálního štábu popisuje.
Kdo byl můj děda?
Na oslavy armáda pozvala i bývalé náčelníky generálního štábu včetně vnučky toho úplně prvního - generála Maurice Pellého. O tom, kdo byl její dědeček, se Isabela Monzini dozvěděla relativně nedáno, před patnácti lety.
„Moje matka o něm mluvila často, ale byly to spíš jen takové anekdoty, které jí říkala babička. Mé matce totiž byly dva roky, když zemřel a neznala ho. Většina historek tak spíš než historických byly emotivní,“ řekla Radiožurnálu.
Kromě historických faktů objevila i jeho kresby. V té době podle Isabely Monzini kreslilo hodně vojáků, protože fotografie ještě nebyly rozšířené.
„Jeho kresby byly krajiny, karikatury nebo velmi malé jednoduché malůvky jeho pocitů. Například jsem našla německý slovník, ve kterém místo překladů slov maloval obrázky, co ta slova znamenají. Jako voják byl velmi přísný, ale měl také hodně fantazie.“
Obrázky teď dává společně s historikem Eduardem Stehlíkem dohromady, aby vydala knihu. Chce příběh svého dědečka generála Pellého lidem představit prostřednictvím jeho kreseb.