Jedovatá houba jako ‚klasické antisemitské dílo‘. Policie prověřuje prodej protižidovských knih

Několik českých a slovenských e-shopů prodává knihy s antisemitskou tematikou. Tituly jako Jedovatá houba nebo Mírové dílo Adolfa Hitlera, které se otevřeně hlásí k protižidovské agitaci, se začala zabývat policie. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Praha (Aktualizováno: 17:04 12. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Jedovatá houba vyšla poprvé roku 1938

Kniha Jedovatá houba vyšla poprvé roku 1938 | Zdroj: Reprofoto ze stránek eshop.nassmer.cz

„V současnosti můžeme pouze potvrdit, že o případu víme a zabýváme se jím,“ řekl redakci mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Na kulturní památku v Ústí nad Orlicí načmáral vandal svastiku. Posprejoval i dalších 14 staveb

Číst článek

„Tato ilustrovaná dětská kniha, dle originálního podtitulu pro mladé i starší, je klasické antisemitské dílo německé nacionálněsocialistické osvěty,“ píše se například v popisu dětské knihy Jedovatá houba. Na prodej knih upozornil novinář Jakub Szántó na twitteru.

Napsal ji v roce 1938 německý novinář Ernst Hiemer a matka v ní popisuje, že stejně jako existují jedovaté a jedlé houby, tak existují dobří a zlí lidé. Například radí, že Žida lze poznat podle „odporného, nasládlého zápachu“.

Další kniha Mírové dílo Adolfa Hitlera podle stručného obsahu popisuje „významná kulturní, architektonická, dopravní, volnočasová, průmyslová a vědecká díla jednoho národa, vybudovaná během krátkého mírového období nacionálněsocialistického zřízení.“

Obě knihy nakladatelství Guidemedia etc prodává i e-shop Náš směr, na jejichž stránkách se objevují i další publikace související s druhou světovou válkou, nacismem nebo zbraněmi. Prodávají ale například i záložky s nacistickými symboly a heslem „Gott mit uns“, které se objevovalo na opascích vojáků wehrmachtu.

‚Odbavujeme objednávky‘

Podle výpisu z veřejného rejstříku Ares jsou jednateli společnosti Guidemedia etc Pavel Kamas a Lukáš Novák. Novák serveru iROZHLAS.cz z e-mailu knihkupectví Náš směr napsal, že knihy z prodeje neplánuje stahovat. „Zájem české veřejnosti je značný, pokusíme se včas odbavit všechny objednávky,“ uvedl.

Podobně reagoval i Kamas. „Pokud nás policie obviní, budeme se, tak jako v minulosti, bránit,“ dodal.

S výjimkou e-shopu Náš směr internetová knihkupectví během dne knihu stáhla. Specialista zákaznické podpory knihkupectví Libristo a Librum David Hollman redakci napsal, že kniha se do prodeje zařadila automaticky při výměně dat mezi nimi a dodavateli. „Na zmíněný titul jsme byli upozorněni a do vyřešení celé situace jsme jej stáhli z naší nabídky,“ doplnil.

Podobně se zachovalo i knihkupectví Dobré knihy. „Pokud bychom měli nabízet jen kvalitní literaturu, která mimo jiné není názorově, politicky, ideově, jazykově ani jiným způsobem konfrontační a naopak nabízet literaturu, kterou jako knihkupci považujeme za kvalitní, tak naši nabídku zúžíme na několik tisíc titulů. O kvalitě literatury rozhoduje zákazník, který si knihu koupí,“ uvedlo knihkupectví v prohlášení.

Guidemedia už policie vyšetřovala

Dvojici vydavatelů už v minulosti policie obvinila z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, a to v souvislosti s vydáním knihy Adolf Hitler: Projevy.

Nejvyšší soud ale nakonec v červnu vydavatele zprostil obžaloby. Soud konstatoval, že kniha shrnuje originální historické texty. Pro současné radikály sice může být Hitlerova ideologie výchozím bodem, těžko ji ale mohou přímo aplikovat.

O nakladatelství se zmiňovala i zpráva o extremismu za první čtvrtletí roku 2013, kterou vydalo ministerstvo vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajoval nacismus. Kamas ale v minulosti uvedl, že čtenářům předkládá pouze jasná historická data.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme