Vyjednávání ANO s ČSSD: shoda na daních i nemocenské, jména ministrů proberou ve čtvrtek

Vládní vyjednavači hnutí ANO a ČSSD se ve středu večer dohodli na kompromisní variantě zrušení karenční doby i na předběžné podobě daní. Nemají tak už zásadní programové rozpory. O obsazení ministerských křesel v případné společné menšinové vládě s podporou komunistů budou dál jednat ve čtvrtek večer. Novinářům to ve středu po schůzce řekl vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a místopředseda strany Jiří Zimola

Šéf ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a místopředseda strany Jiří Zimola | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Po dnešním jednání máme o čem jednat. To je závěr. Má smysl se potkat i zítra. Nechali jsme si otevřená vrátka a nezavřeli jsme je," řekl Brabec.

Vyjednavači ČSSD šéf strany Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola – ve středu odpoledne řekli, že pokud ANO neustoupí ze svých postojů, sobotní sjezd sociálních demokratů může rozhodovat i o neschválení účasti strany ve vládě.

Karenční doba

Pro zaměstnance je karenční dobou doba prvních tří dnů pracovní neschopnosti, kdy pracovník nemá nárok na náhradu mzdy, kterou je v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnanec zabezpečen namísto nemocenského. Jde o dny, ve kterých měl pracovat, nikoliv o kalendářní dny (proto také u pracovníka ve směnném provozu se náhrada mzdy neposkytuje za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn). Nárok na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti vzniká pracovníkovi až od 4. pracovního dne (ve směnném provozu od 25. pracovní hodiny) pracovní neschopnosti, opět pouze za dny, v nichž měl vykonávat práci. Karenční doba se neuplatní v případě karantény.

Zdroj: Slovník sociálního zabezpečení

„Vyslechli jsme návrh ANO. Shodli jsme se na tom, že má smysl se sejít ještě zítra (ve čtvrtek)," uvedl po večerní schůzce Hamáček.

V programu patřilo mezi sporné body do středečního večera zrušení karenční doby a podoba daní. ČSSD navrhovala, aby se nemocenská či náhrada mzdy vyplácela pracovníkům i v prvních třech dnech nemoci. Mluvila také o sektorové dani či progresivním zdanění.

„U karenční doby jsme se dohodli na nějaké variantě kompromisní... Možná jsme nějaké řešení nakousli, ještě ho chvilku necháme. Obě strany se nad tím zamyslely a řekly, že by to mohlo být," řekl Brabec.

Kolik by nemocní pracovníci v prvních třech dnech nemoci mohli dostávat a kdo by to měl platit, nechtěl upřesnit. Dodal, že u daní se vyjednavači shodli na tom, že pokud vláda zajistí dostatek peněz na investice a sociální projekty, nebude nutné zvedat daně. „Nejsou tam zásadní rozpory v daňové oblasti," dodal Brabec.

Po Babišově dovolené

Vyjednavači se dotkli i personálního obsazení kabinetu. Zástupci ANO ale několikrát zopakovali, že o rozdělení ministerstev se bude jednat ve čtvrtek večer od 20.00, až se lídr ANO Andrej Babiš vrátí z dovolené.

Jednání se uskuteční ve sněmovně v klubu ANO. „Máme tu nějakou společnou zkušenost za poslední čtyři roky (z koaliční spolupráce), máme pocit, že může fungovat dál," řekl Faltýnek.

Problém s prvními třemi dny nemocenské by vyřešily sick days, navrhuje lékařské sdružení

Číst článek

ČSSD původně navrhovala, aby se nemocným pracovníkům proplácela náhrada mzdy ve výši 60 procent základu příjmu i v prvních třech dnech nemoci. Odbory návrh podporují, zaměstnavatelé jsou proti. Sociální demokraté chtěli prosadit zrušení karenční doby už za minulé koaliční vlády, v níž zasedali s ANO a lidovci. Se záměrem tehdy neuspěli.

ČSSD měla výhrady také kvůli trestnímu stíhání Andreje Babiše, vadí jí účast ve vládě se stíhaným člověkem. Jako ústupek strana požadovala křeslo ministra financí nebo vnitra. Celkem žádala pět ministerských postů, například i zdravotnictví či sociální věci. Zástupci ANO mluvili o čtyřech postech, vnitro a finance mezi nimi být neměly. Hnutí na Babišovi jako premiérovi trvá.

O účasti ČSSD ve vládě by měl jednat její víkendový sjezd. Poté by se mělo konat také vnitrostranické referendum. Podle Brabce je mezi sjezdem a hlasováním „významná časová prodleva".

Vyjednavači ve středu mluvili také o tom, zda by se nedala případně doba zkrátit. Pokud podle Brabce „sjezd vyšle signál" k účasti sociálních demokratů ve vládě, mohl by se do referenda už připravovat návrh koaliční smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme