ANO bude jednat exkluzivně s ČSSD. Menšinovou koaliční vládu mají podpořit komunisté

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš dál hledá podporu pro svůj nový druhý kabinet. Jeho hnutí bude v nadcházejících týdnech jednat o vládní spolupráci exkluzivně s ČSSD. Cílem je vytvořit menšinovou koaliční vládu, kterou by svými hlasy podpořili komunisté, nastínil ve čtvrtek své plány po schůzkách se zástupci ČSSD, KSČM, SPD a ODS Babiš.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Jan Hamáček a šéf KSČM Vojtěch Filip

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Jan Hamáček a šéf KSČM Vojtěch Filip | Foto: Reuters/Filip Jandourek, Český rozhlas/Luboš Vedral, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozhovory s ČSSD by podle premiéra v demisi Andreje Babiše měly trvat do 10. dubna. „Hned příští týden zasednou expertní týmy a budou intenzivně vyjednávat. Předpokládám, že i na úrovni vedení se budeme setkávat každý týden,“ prohlásil Babiš.

Čtvrteční jednání se věnovalo i možnému zastoupení sociálních demokratů ve vládě, podrobnosti ale žádná ze stran neuvedla.

Babiš však vyloučil, že by ANO ustoupilo požadavku některých sociálních demokratů, aby kabinet nevedl on sám. Požadavek vznesli v souvislosti s tím, že Babiš je obviněn z podvodu kvůli financování farmy Čapí hnízdo.

'Jsme připraveni jednat o koaliční dohodě' 

ČSSD je podle svého předsedy Jana Hamáčka připravena jednat o podobě koaliční dohody s ANO.

„Hnutí ANO dnes konečně jasně řeklo, jaké vládní uspořádání preferuje. Naši experti jsou teď připraveni intenzivně jednat o podobě možné koaliční dohody. Nadále ale platí, že ji budou muset schválit všichni členové strany v referendu,“ uvedl Hamáček na twitteru.

Babiš předpokládá, že už na sjezdu ČSSD 7. dubna, budou moct vyjednávači sociálních demokratů předložit návrh dohody o účasti ve vládě a o programu. Šéf ANO se také domnívá, že sjezd ČSSD zaujme k věci nějaké stanovisko, poté se bude čekat na výsledek vnitrostranického referenda sociálních demokratů.

„Pokud dospějeme k nějaké dohodě, tak jí předložíme sjezdu sociální demokracie a poté vnitrostranickému referendu,“ řekl Hamáček.

S KSČM a SPD dojednáno

Expertní týmy ANO a KSČM už svou práci podle druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka ukončily. „U KSČM zůstávají otevřené otázky zahraniční politiky, obranné politiky, daní a možná i ta otázka karenční doby,“ vyjmenoval programové neshody obou stran Faltýnek.

SPD připouští podporu druhé Babišovy vlády. Záleží na rozhodnutí ANO, tvrdí Okamura

Číst článek

O některých rozporech mluvili i komunisté, kteří vyloučili možnost přímého zapojení KSČM do vlády. Otázku případné tolerance menšinového kabinetu budou muset projednat jejich stranické orgány.

Spor o důvěryhodnost ANO, který vyvolaly zvolení a následný tlak na odstoupení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, považuje KSČM nyní za vyřešený.

ANO podle Faltýnka už také ukončilo jednání expertních týmů s SPD. S hnutím Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou se ANO podle něj rozchází především v názoru na všeobecné referendum, hlavně na možnost hlasovat v něm o vystoupení z Evropské unie.

I přesto Okamura ve čtvrtek oznámil, že jednání obou hnutí dospěla tak daleko, že by mohla rychle vzniknout vláda na základě odbornosti. Vyloučil však, že by SPD mohla podpořit koaliční vládu ANO a ČSSD, protože má výhrady k sociálním demokratům.

Sněmovní matematika

ANO se sociálními demokraty a komunisty by mělo v Poslanecké sněmovně většinu. ANO získalo ve volbách 78 mandátů, ČSSD má 15 poslanců a KSČM disponuje rovněž 15 hlasy. Společně by tak získali většinu 108 z 200 členů dolní komory Parlamentu.

ANO a ČSSD pak mají ve sněmovně dohromady 93 poslanců. Pro získání důvěry by tak vládě ANO a sociálních demokratů stačil i odchod komunistů v době hlasování ze sálu.

ANO a SPD by měly dohromady 100 poslanců, ve dvousetčlenné sněmovně by tak potřebovaly získat podporu ještě alespoň jednoho dalšího zákonodárce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme