Národní ústav duševního zdraví: Protopopová nijak nepochybila, o střet zájmů nešlo
Národní ústav duševního zdraví prověřil lékařské zprávy Dity Protopopové a konstatoval, že jsou v souladu s lékařskou etikou. Reagoval tak na případ Andreje Babiše mladšího, kterého Protopopová měla údajně poslat na „prázdniny“ na Krym. Podle ústavu nedošlo ze strany lékařky k pochybení ani střetu zájmů. Její manžel Petr Protopopov není podle vyjádření zaměstnancem ústavu a za jeho chování tak ústav nenese odpovědnost.
Národní ústav duševního zdraví se v dokumentu zveřejněném na oficiálních stránkách odmítl konkrétně vyjádřit k pořadu Zvláštní vyšetřování a případu Andreje Babiše mladšího. Argumentoval ochranou osobních údajů a dodržováním lékařského tajemství. V obecné rovině pak vyloučil, že by jeho zaměstnankyně Dita Protopopová, lékařka a bývalá zastupitelka na Praze 8, při svém postupu jakkoliv pochybila.
Měl jsem z toho pocit manipulace, říká náměstek ústavu duševního zdraví k reportáži o Babišovu synovi
Číst článek
„Všechny zprávy, které paní doktorka v inkriminovaném období napsala, byly jednak v souladu se skutečností, čili jejich obsah byl pravdivý, jednak v souladu s lékařskou etikou a i v souladu s legálními postupy v takových případech,“ uvedl ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Ústav podle něj přezkoumával veškeré materiály o stavu pacientů Protopopové z období, kdy vznikl posudek Babiše mladšího.
Šestnáctipatrová bytovka pro olympiádu. Protopopov sice žije v Česku, v Moskvě má ale stále byt
Číst článek
Ve vyjádření zároveň vyloučil podezření ze střetu zájmů, v němž se členka hnutí ANO a bývalá komunální politička mohla ocitnout. „Pokud by některé její politické aspirace (kandidatura do zastupitelstva na Praze 8) takto mohly vyznívat, upozorňujeme, že tyto aspirace spadají až do doby poté, co měla své pacienty v řádné péči,“ stojí v prohlášení.
„Pacienti v Národním ústavu duševního zdraví nikdy nebyli léčeni za jiným účelem než jim pomoci.“ Protopopová prý nikdy žádného pacienta nenutila ani k hospitalizaci, ani na něj nevyvíjela jakýkoliv nátlak.
Nutný souhlas pacienta
Zpráva dále uvádí, že veškeré léčebné postupy vyjma chorob stanovených zvláštním předpisem, mezi něž patří infekce jako tyfus nebo pohlavní nemoci, a přímého ohrožení života, je možné zahájit pouze se souhlasem pacienta.
Udělali si normálně výlet na ryby, říká k cestě na Krym exspolupracovník Protopopova
Číst článek
V ostatních případech musí pacient či jeho zákonný zástupce podepsat informovaný souhlas s procedurou. Ústav tak nepřímo vyloučil, že by Protopopová Andreje Babiše mladšího nutila k odjezdu na Ruskem anektovaný Krym a vyhrožovala mu hospitalizací. Zároveň se důrazně ohradil vůči spekulacím o zneužití psychiatrické péče.