Státní fond zažaloval Agrofert. Koncern měl čerpat pět milionů určených pro malé a střední podniky
Koncern Agrofert dosahuje ročně stamilionových obratů, přesto čerpal před lety národní dotace určené pro malé a střední podniky. Ve své prověrce na to už loni přišel Podpůrný garanční lesnický a rolnický fond. Proto dotace ve výši pět milionů vymáhal po čtveřici firem zpět. Server iROZHLAS.cz nyní zjistil, že fond neuspěl, a jeho vedení se tak rozhodlo holding ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) zažalovat.
„Bylo přikročeno k soudnímu řešení,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí fondu, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, Barbora Šenfeldová. Bližší informace k žalobám ale nechtěla uvést. „S ohledem na probíhající řízení se nebudeme k těmto věcem blíže vyjadřovat,“ dodala.
Státní fond vymáhá od Agrofertu 5 milionů, které mu vyplatil neoprávněně. Kvůli dotacím hrozí i žalobou
Číst článek
Záležitost nechtěl komentovat ani mluvčí koncernu Agrofert Pavel Heřmanský. „Děkujeme za dotaz, ale nebudeme se vyjadřovat,“ napsal pouze v e-mailu.
Spor se týká pěti milionů, které v letech 2010 až 2013 vyplatil fond na podporu pojištění hospodářských plodin a zvířat. Loni po vnitřní prověrce ale vedení fondu zjistilo, že čtyřem dceřinkám Agrofertu finanční podporu poskytl fond neoprávněně.
Firmy podle něj v době čerpání nesplňovaly statut malých a středních firem. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.
Dotace nevrátily
Úředníci začali vymáhat peníze zpět. Čtveřici firem z holdingu vyzvali, aby peníze vrátily. Jenže Agrofert jakékoliv pochybení odmítl a s tím také odmítl vrátit státní podporu. A nic na tom nezměnily ani předžalobní výzvy, které jim fond do schránky poslal v loni v červnu.
„Na základě výzvy Podpůrného garančního lesnického a rolnického fondu nedošlo ze strany vámi uváděných společností k vrácení podpory, a proto bylo přikročeno k soudnímu řešení,“ uvedla mluvčí fondu Šenfeldová.
Dotace před více než deseti lety čerpaly společnosti ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov. Všechny spadají pod koncern Agrofert a do Babišových svěřenských fondů.
Nejvíce na podporu pojištění zvířat brala moravská zemědělská firma ZEMOS, celkem čerpala v roce 2010 více než 2,5 milionu korun. Přes 2,1 milionu pak inkasovala společnost ZS Vilémov, která se zaměřuje na rostlinou výrobu a chov býků. Zbylé firmy pak čerpaly nižší statisíce. Dohromady částka přesahuje pět milionů korun.
Celý spor má navíc pro Agrofert širší dopad. Tím, že nechce starší problematické dotace vrátit, se odstřihl od čerpání těch současných. Podle dotačních podmínek lesnického fondu nesmí mít žadatel o státní podporu nedoplatky vůči státu či dalším konkrétně jmenovaným institucím. A mezi ně spadá i Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond.
Stopku pro Agrofert potvrdil také podnikový právník Ondřej Lomský, který údaje poskytl na základě informačního zákona. „Fond neposkytuje podpory žádným žadatelům, kteří nesplňují stanovené podmínky a ve vztahu k nimž by poskytnutí podpory zakládalo neoprávněnou podporu,“ uvedl k tomu.
Na dotace určené pro malé a střední podniky, které čerpaly firmy z holdingu Agrofert prostřednictví Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, upozornili už v roce 2018 analytici Pirátské strany.