Advokátní tarif se po osmnácti letech zvýší. Po úpravě volali jak sami obhájci, tak i někteří soudci

Pokud si potřebujete najmout advokáta, uzavřete s ním smlouvu a domluvíte se na ceně jeho práce. Advokáti ale nedostávají odměnu jen podle toho, jak se dohodnou s klientem, v některých případech je určuje taky takzvaný advokátní tarif, tedy vyhláška ministerstva spravedlnosti. A právě tento druh odměny by měl resort příští rok po osmnácti letech navýšit. Dlouhou dobu po tom volají jak advokáti, tak i někteří soudci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Advokátní tarif se po 18 letech zvýší (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novela vyhlášky prošla připomínkovým řízením a koncem tohoto týdne ji projednala Legislativní rada vlády, prakticky už tak zbývá jen podpis ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS.

Policie chce obžalovat pardubického advokáta. Měl si objednat vraždu bývalého přítele své dcery

Číst článek

„Po zapracování případných změn bude možné vyhlášku vydat. Vyhlášku v tomto případě neschvaluje vláda, ale vydává ji ministr, a to očekáváme v nejbližší době. Právní předpisy by standardně měly nabývat účinnosti buď 1. července, nebo 1. ledna, my tedy v tomto případě předpokládáme účinnost k 1. lednu roku 2025,“ říká mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Advokátní tarif se pro stanovení odměny používá třeba v případě, kdy obhájce nebo zmocněnce určí člověku soud a platí ho stát nebo když je potřeba stanovit náhradu nákladů právního zastoupení.

Jak velké bude navýšení?

Resort počítá s navýšením zhruba o inflaci od roku 2006, kdy se tarif zvedal naposledy. U některých úkonů je navýšení větší, u jiných menší, celkově jde podle místopředsedkyně Advokátní komory Moniky Novotné o kompromis.

Vláda nemá v otázce platů státních zaměstnanců kam ustoupit. Peníze v rozpočtu nemá, míní komentátor

Číst článek

„Původně jsme měli představu, že by se podařilo ten tarif zvládnout v roce 2022, kdy za to období byla inflace v souhrnu 51 procent. Dneska už jsme na nějakých osmdesáti procentech, když to počítám od roku 2006,“ říká Novotná.

„A nenarovnává se to úplně. A nenarovnává se to úplně ani vzhledem k platu státních zástupců, jejichž platová základna za tu dobu vzrostla o 90 procent,“ dodává.

Podle Novotné se nakonec musel vzít v potaz i stav české ekonomiky. Celkový dopad navýšení na státní rozpočet se odhaduje na 629 milionů korun ročně.

Kde chybí peníze nejvíc?

Podle advokátní komory chybí peníze nejvíce, když jde o odměny zmocněnců poškozených a odměny obhájců, které určí soud a má je platit stát. I proto navýšení tarifu vítá taky prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

„Vím, že to v některých oblastech vzbuzuje i problémy, kdy řada advokátů nechce pracovat za ty státní peníze. Řada advokátů má soudní možnosti se svými klienty, ale tam, kde stát chce po advokacii nějaké peníze, tak platí ten tarif. A ten je skutečně nízký,“ vysvětluje Vávra.

Daniela Vítů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme