Organizace TI navrhuje, aby strany měly transparentní účty

Transparency International kritizuje reakci vrcholných politiků na kauzu údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí. Politici měli podle této protikorupční organizace odsoudit korupci a podpořit úředníka, který možné korupční jednání odhalil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vážná debata vládní koalice ve Sněmovně.

Vážná debata vládní koalice ve Sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec

Vláda by teď měla přijmout systémová opatření, aby se podobná situace neopakovala. Kauza také podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky ukázala nefunkčnost celého systému kontroly financování politických stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radim Bureš z Transparency International a místopředsedkyně VV Karolína Peake v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Podle nás by se mělo zavést minimálně to, že by politické strany měly vést takzvané transparentní účty, kde je možné sledovat veškerý pohyb peněz, které na tom účtu tečou.“

„Zároveň by se měl změnit systém, že přezkum výročních zpráv a seznamu darů, které politické strany odevzdávají, by neměla dělat Poslanecká sněmovna jako taková, ale někdo mimo ni, mimo politiku, někdo nezávislý. A třetí opatření, které doporučujeme, je, aby se zavedl určitý limit na výši výdajů na volební kampaně,“ zdůraznil David Ondráčka.

VV kritizují premiérovy připomínky

Potíráním korupce se koaliční vláda zaklíná už více než půl roku. Protikorupční strategii má ale ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John předložit vládě až zítra. Navíc premiér a předseda ODS Petr Nečas na poslední chvíli vznáší k této strategii připomínky, což John kritizuje. Také podle místopředsedkyně VV Karolíny Peake jde ze strany premiéra o velice nestandardní postup.

„Ty připomínky totiž přišly 20 dní poté, co již bylo uzavřeno oficiální meziresortní řízení a poté, co proběhlo jak formální, tak neformální meziresortní řízení i jednání například ve formátu K9. Ty připomínky byly datovány 23. prosince, tedy den po vyjádření důvěry vládě, a na ministerstvo vnitra přišly mezi vánočními svátky 29. prosince. Je to tedy spíše nestandardní postup,“ řekla poslankyně v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Premiérovi se podle informací v tisku nelíbí třeba to, že by policie mohla nahlížet do daňových přiznání podezřelých osob, nebo že by bylo možné odposlouchávat i účastníky všech kauz s trestní sazbou nad osm let.

„Jsou to věci, které byly předmětem jednání K9, my nemáme nic proti tomu, abychom v rámci strategie tyto body třeba prezicovali, zítra na jednání vlády k tomu jistě dojde. Nicméně si nemyslíme, že je správné, aby ta strategie byla ve všech 11 bodech, ve kterých byla v těch připomínkách napadena, byla otevřena,“ zdůraznila Peake.

Neschválení strategie by bylo špatným signálem

Místopředsedkyně Věcí veřejných ale doufá, že kvůli těmto připomínkám nebude projednání a schválení celé protikorupční strategie vládou opět odloženo.

„Byl by to velmi špatný signál po aféře, která byla na konci minulého kalendářního roku, aby dalším signálem veřejnosti bylo, že vláda neschválí protikorupční strategii, tak jak slíbila,“ dodala.

Radim Bureš z české pobočky Transparency International Radiožurnálu řekl, že o Nečasových připomínkách ví jen ze sdělovacích prostředků.

„Jedna z těch informací hovoří o tom, že se premiérovi nelíbí například některé pasáže zákona o státní službě, to jest oddělení úřednických míst od politických, což podle našeho názoru je naprosto klíčová záležitost. Takže tento krok rozhodně nevítáme, ale ty informace, které máme, jsou zprostředkované. Uvidíme, s čím vláda zítra přijde,“ podotkl Bureš.

Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme