Případ vyšel najevo v březnu 2012, kdy Mladá fronta DNES zveřejnila nahrávky, ve kterých spolu komunikovali tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek.
Vít Bárta měl dle tvrzení obžaloby požádat někdejšího zpravodajce BIS Jana Petržílka o nahrávky, které naznačovaly vliv podnikatele Romana Janouška na kroky hlavního města.
Ve věku 66 let zemřel bývalý policista a poslanec Stanislav Huml. Zprávu zveřejnil ve středu server iDnes.cz s odkazem na Humlova syna, který o tom informoval na facebooku.
Případ se týká odposlechů, v nichž se někdejší pražský primátor Bém s Romanem Janouškem oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“ a které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
Rozsudek je nepravomocný. Škárka vinu přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil.
Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“.
Podle politologa Pavla Pšeji původ nechuti k tradičním stranám pramení z dob komunistického režimu. Lidé tehdy vnímali politiku jako něco, co nemohou ovlivnit. Proto se snažili hledat alternativy.
Škárka napsal, že předčasně narozené děti „budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží“. Později se za některé formulace omluvil a uvedl, že za ně musí nést následky.
„Co by znamenal Šlachtův vstup do sněmovny pro hnutí ANO? I to oslabuje? Anebo by naopak mohl být spojencem Andreje Babiše (ANO), třebaže to teď vehementně popírá? Ale jak se přesto leckomu jeví?“
Škárka napsal, že předčasně narozené děti „budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží“. „Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ uvedl.
Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty.
„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Ibehej.
Někdejší šéf strany Věci veřejné Vít Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby.
Zájem ucházet se o prezidentskou funkci v pondělí oficiálně oznámil někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. V minulosti na sebe upozornil mimo jiné ústavní žalobou na církevní restituce nebo výroky na adresu Romů, za něž byl odsouzen.
UVNITŘ DOKUMENTY. Od ministerstva spravedlnosti dostal omluvu a 335 tisíc korun. Nyní se ale Vítovi Bártovi, bývalému ministrovi dopravy za Věci veřejné, otevřely dveře k mnohem vyššímu odškodnění. Za trestní stíhání chce po státu 20 milionů korun. Ačkoli soud jeho žádost nejprve kvůli promlčecí lhůtě zamítl, ten odvolací nařídil věc znovu projednat. „Byl v právní nejistotě,“ stojí v rozsudku, který se Bárty částečně zastal.
Bývalý ministr dopravy a bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta má dál šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za trestní stíhání. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok a spor vrátil k novému projednání. Bárta požadoval celkem 23 milionů korun.
Lobbista a někdejší člen ODS Tomáš Hrdlička údajně stál v roce 2006 u zrodu strany Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. V exkluzivním hodinovém rozhovoru pro Český rozhlas to přiznal reportérovi Janku Kroupovi. Kromě toho promluvil třeba i o darech pro někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou.
V druhé předvolební diskusi Radka Kubička u kulatého stolu na Českém rozhlase Plus vystoupili: Radka Poláková (Klub angažovaných nestraníků), Štefan Tišer (Strana rovných příležitostí), Eva Zamrazilová (Občanská demokratická strana), Otto Chaloupka (Republika), Radek John (Věci veřejné).
Český rozhlas Plus vysílá předvolební rozhovory s kandidáty stran do Evropského parlamentu. Každý všední den tak budete moci před šestou hodinou slyšet dva rozhovory. Jejich pořadí bylo vylosováno. Jako první dostal prostor lídr Věcí veřejných Radek John.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v noci údajně zadržela předsedu Věcí veřejných Víta Bártu. Druhým zadrženým je podle serveru Česká pozice plukovník protikorupční policie Jan Petržílek. Případ se prý týká vynášení informací z policie. Inspekce, která se zabývá trestnou činností policistů, ve čtvrtek podle České pozice zapečetila Petržílkovu kancelář.
Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan podal ústavní stížnosti kvůli schůzi Poslanecké sněmovny ze 7. srpna, na které se hlasovalo o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Skokanovi se nelíbí způsob svolání schůze a průběh diskuze sněmovny, že nefungovalo hlasovací zařízení a v jednacím sále byli lidé, kteří tam nepatří.