V Česku přibývá předčasně narozených dětí. Na svět přijde dřív zhruba každý dvanáctý novorozenec
V Česku přibývá předčasně narozených dětí - z dat Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vyplývá, že zatímco před 15 lety jich bylo za rok asi 5500, teď je jich víc než 9000. To je zhruba každý dvanáctý novorozenec. Stále víc se ale daří těmto dětem zajistit vyšší šance na normální život.
„Měli jsme termín někdy v půlce března, syn se narodil v půli února, tedy v 36. týdnu. Byl velmi malinkatý, měl něco málo přes dvě a půl kila,“ vypráví Radiožurnálu Ellen a v náručí drží svého ročního syna Vojtu, který se narodil předčasně, tedy před dokončením 38. týdne těhotenství.
Proč v Česku přibývá předčasně narozených dětí? Zatímco před 15 lety končilo předčasným porodem zhruba každé 20. těhotenství, nyní se takto narodí už každé 12. dítě. Víc k tématu natáčela Janetta Roubková
„Vyskytla se u něj žloutenka. Průběh byl dost intenzivní a zdlouhavý, takže i po třech měsících měl takovou nažloutlou barvu,“ popisuje Vojtova matka.
Takových předčasně narozených dětí je u nás mezi devíti a deseti tisíci ročně. Za posledních 15 let jejich počet vzrostl asi o polovinu.
„Jedna (z příčin) je zavedení asistované reprodukce, která s sebou přinesla větší počet vícečetných těhotenství, dále posun věku do vyšších věkových kategorií, to znamená, že dneska nám ženy rodí převážně po třicítce,“ vysvětluje možné příčiny Richard Plavka z České neonatologické společnosti.
Předčasný porod je přitom nejzávažnějším problémem porodnictví. „Nese s sebou totiž řadu rizik - hlavně pokud jde o zdraví dítěte,“ říká Antonín Pařízek, vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Následků může být celá škála od poruchy zraku, sluchu, plicních chorob, po poruchy imunity, chování, emoční inteligence a tak dále, dále různé formy autistického spektra,“ vysvětluje.
Šedá zóna těhotenství
Čím dřív se dítě narodí, tím je riziko poškození větší. Čeští lékaři dokážou dítě přivést na svět i ve 22 týdnu těhotenství tak, aby novorozenec dokázal přežít. Je to ale riskantní, doplňuje Pařízek.
„Mezi tím 22. a 25. týdnem, to je to období, kterému říkáme šedá zóna, a tam se rozhodujeme individuálně po dohodě s rodinou a týmem odborníků, protože tam mohou nastat různé variace, kombinace stavu, kdy skutečně se těžce zvažuje, jak přesně postupovat.“
V Česku mírně ubylo porodů císařským řezem. Lékaři jej považují za rizikový
Číst článek
Těžkých postižení ale díky lékařské péči dnes ubývá. „Naštěstí nám v posledních letech nenarůstá s množstvím přežitých dětí těžké postižení, naopak klesá. Dneska kolem deseti procent dětí, které se narodí pod 800 gramů, má těžké postižení,“ dodává Richard Plavka.
Těžké postižení znamená poruchu hybnosti, tedy dětskou mozkovou obrnu, nebo slepotu a hluchotu. Zabránit předčasnému porodu lékaři nedokážou - můžou se ho snažit jen maximálně oddálit.
„Bezpečnými léky oddálit předčasný porod, abychom získali čas na podání léků pro urychlení plicní zralosti,“ vysvětluje porodník Pařízek. Co přesně předčasný porod způsobuje, lékaři stále nevědí. Faktorů může být celá řada.
„Víme už o různých příčinách, jako je infekce, vícečetná těhotenství, stres matky, poruchy hormonální funkce maminky. Hraje tam určitě roli i genetika, věk, kouření matek, celkově životní styl,“ dodává Pařízek.
V posledních dvou letech se ale zřejmě nárůst počtu předčasných porodů zastavil - důvodem může být podle Richarda Plavky i to, že se při asistované reprodukci začal upřednostňovat přenos jen jednoho vajíčka a méně tak dochází k vícečetným těhotenstvím.