„Skleněné děti si často ty tíhy, otázky a dilemata nechávají pro sebe a nesdílí je s okolím,“ popisuje Marie-Magdalena Kochová, režisérka filmu Ta Druhá v rozhovoru pro Radiožurnál.
Od začátku války na Ukrajině Marija a Maksim Vojtovičovi v Česku bydlí, pracují, platí nájem i daně a starají se o dvě dcery. Starší z nich je vážně zdravotně postižená a potřebuje celodenní péči.
Bariéry nemusejí být jen fyzické, třeba schody, ale i virtuální. A netýkají se jen lidí s postižením, ale narazit na ně může v různých životních situacích každý.
24 hodin denně, sedm dní v týdnu pečují rodiče o děti, které mají těžké postižení nebo život ohrožující nemoc. Takoví rodiče bývají na pokraji sil. Ulevit by jim mohla odlehčovací péče.
„Petra se dokáže vyjádřit nádherným úsměvem, nebo pláčem. Pláč znamená bolest, úsměv znamená, jsem spokojená a šťastná,“ říká zjevně unavená matka Miluše, která se právě vrátila z nemocnice.
„Dráty mi koukaly odevšad z paty i palce. Mamka ve mně vždycky viděla kluka s velkou odvahou, který dokáže všechno, co si usmyslí. Děkuji ji za život a za to, jak mě vychovala,“ píše v knize Arsov.
Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Systém zdravotní a sociální péče má problémy s podchycováním lidí, kteří po náhlém onemocnění či úrazu potřebují podporu a pomoc. Změnu by v příštích letech měly přinést novely zákonů.
Spolku, který zaměstnává lidi s postižením, ministerstvo kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek za 2,2 milionu korun. Hrozilo pak, že bude spolek muset zrušit desítky pracovních míst.
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
Život vozíčkářů je v Česku stále omezován. Volný pohyb ve městech je pro ně stížen nejen architektonickými, ale i komunikačními bariérami. Vozíčkáři, tak mají problémy se integrovat do společnosti.
Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl podle Jurečky zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Aktuální příspěvek je 550 korun. Nárůst má zmírnit dopady zdražování.
V tisku se v pondělí dočtete, že lidi s postižením čeká zdražení služeb. Ministerstvo práce plánuje zvýšit maximální hodinovou sazbu pro terénní služby a osobní asistenty, píše regionální Deník.
Konkrétně se soustředí na údaje, které Národní sportovní agentuře při podání žádosti o dotace poskytl předseda Českého svazu zrakově postižených sportovců Zdeněk Barlok. Ten svou vinu odmítá.
Rozsudek je nepravomocný. Škárka vinu přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil.
Zajímavé léto mají před sebou klienti chráněné dílny opavské charity. Díky veřejné sbírce budou mít vlastní motokavárnu. A chystají se na letní koncerty a festivaly.
Zatímco 30 tisíc rodičů se 18 až 24 hodin denně stará o své děti, odlehčovacích služeb pro děti je registrovaných 70. Síť podobných služeb v Česku chybí.
Zdravotnické zařízení se nachází ve čtvrti Babelsberg v Postupimi, jež leží nedaleko Berlína. Policisté tam byli přivoláni ve středu krátce před 21.00 SELČ.
Jaké jsou pocity rodičů, když poprvé uslyší diagnózu autismus? Mají podporu v nejbližším okolí a lékařích? Téma rozebírá první díl seriálu V jiném světě.
Firmy nebudou muset dokladovat úřadům práce svoji bezdlužnost, pokud budou v době nařízených omezení žádat o příspěvky na zaměstnávání postižených. Čerpat budou moct i peníze z programu Antivirus.
„Slepeckou hůl používají i lidé, kteří nejsou úplně nevidomí, mají ztrátu zraku, ale ne úplnou a nechtějí být na základě této hole nazývání slepci,“ vysvětluje Šimůnková.
„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Ibehej.
„Když máte v zařízení vlastního Johna Travoltu a Samuela L. Jacksona, nenatočte vlastní Pulp Fiction,“ říká Matěj Lipský ředitel Centra sociálních služeb Tloskov.
Soud už podruhé rozhodl, že za postižení jeho dcery nemůže olomoucká fakultní nemocnice. Otec nyní desetileté Lucie Vlastimil Blaťák přesto věří, že lékaři při porodu pochybili.
Organizace Freya zahájila před nedávnem nový kurz, do kterého vybrala více než deset sexuálních asistentek i asistentů. „Pravděpodobně začíná další etapa této služby,“ řekla terapeutka Lucie Šídová.