Záhony, ale i solná místnost. Hendikepované děti našly útočiště před boji na církevní farmě u Lvova

Na Ukrajině žijí stovky tisíc lidí s nějakou formou mentálního nebo zdravotního postižení. Stát se o ně v mnoha případech nedokáže dostatečně postarat. A péči o ně tak přebírají neziskové organizace, charita nebo i církve. Ve městě Zoločiv nedaleko západoukrajinského Lvova můžou hendikepované děti každý den navštěvovat centrum u místního kostela.

Od zpravodajky z místa Lvov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po farmě mě provází její zakladatel, řecko-katolický kněz Michajlo Sukmanovskyj. „Tady máme vinohrad, tady má naše správkyně, hospodářka, záhonek se zeleninou a ovocem,“ ukazuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Přesunuli jsme se do sídla nadace Dobrý samaritán pro děti se speciálními potřebami ve městě Zoločiv. Naše zařízení pracuje s přibližně 70 lidmi – jsou to děti s Downovým syndromem, poruchou autistického spektra nebo například s mentálním postižením,“ vysvětluje Michajlo Sukmanovskyj. 

„Podporuje nás naše místní Charita – ale i Charita Znojmo. Dostáváme od Česka velkou podporu a pomoc. Dostali jsme například na naši farmu český traktor od ministerstva zemědělství,“ dodává.

Děti mají v zařízení výuku, ale třeba i solnou místnost, přibližuje Oxana, maminka jednoho z dětí, které do centra pravidelně dochází. 

4:19

Hornická města na Donbasu proměnila ruská invaze v sutiny. Pořád v nich však žijí lidé i zvířata

Číst článek

„Jak naše děti přežívají strach z války? Máme tu rodinu i z východu, a to holčičku Dášu s její maminkou,“ pokračuje Michajlo Sukmanovskyj. 

„Přijeli jsme z Bachmutu, bydlím tu u bratra. Je to tady klidnější, rakety tu nelétají tak často,“ říká Dášina maminka.

„Ale je to opravdu těžké… snažíme se na to zvyknout,“ dodává.

Já můžu říci, že holčička Dáša nás má ráda, Dáše se tu líbí, maluje, sportuje. A Dáša přitakává dlouhým „da“.

Děti tráví také dost času právě na farmě. Ty, které jsou dost velké a chtějí, tu mohou i pomáhat s prací.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme