Podvedla lékaře i investory. Končí společnost, která slibovala z kapky krve zjistit zdravotní stav pacienta
Společnost Theranos Inc., která slibovala, že z kapky krve dokáže rychle a levně vyčíst spolehlivé informace o zdravotním stavu pacienta, končí. Na svém webu o tom informoval list the Wall Street Journal. Byl to přitom startup ze Silicon Valley, který měl na svém vrcholu údajně hodnotu 9 miliard dolarů. Nyní je společnost obviněná z podvádění investorů, a dokonce se mohla dopustit největšího podvodu v historii Silicon Valley.
Napálit se nechali i lékaři, kteří výsledkům testů věřili. Ty však mnohdy nebyly správné.
Magistrát: V Aktipu poskytovali zdravotní služby bez povolení. Hříšníkům hrozí až milionová pokuta
Číst článek
„Nevýslovné množství lidí bylo poškozeno vadnými výsledky: někteří si tak prošli nepotřebnými lékařskými procedurami, obdrželi chybnou diagnózu vážné nemoci a prožili si emociální zmatek,“ píše na svém webu magazín Nature.
Zbývající peníze by zanikající firma měla během příštích měsíců vyplatit některým věřitelům.
Rozhodnutí o úplném ukončení existence společnosti přichází po tom, co zakladatelka Elizabeth Holmes v červenci urovnala soudní spor s akcionáři, kteří se ze zbytků Theranosu snaží získat zpět cokoliv, co ještě může být zachráněno, píše Bloomberg.
Nejmladší miliardářka světa
Musk si dal ve studiu jointa, rezignoval hlavní účetní a akcie Tesly se propadly
Číst článek
Firma Theranos Inc. byla založena v roce 2004. Stvořila ji Elizabeth Holmes, která kvůli tomu ukončila studium na Stanfordské univerzitě.
Díky průlomovému nápadu se ještě před třicátými narozeninami stala nejmladší světovou miliardářkou, která své jmění nezdědila, ale vydělala si jej sama.
Pochyby o technologii na testování krve se začaly objevovat v roce 2015, když investigativní novinář John Carreyrou vydal první článek o Theranosu v listu Wall Street Journal a odstartoval tak následný pád ke dnu.
Holmes byla v červnu 2018 obviněna z trestného činu podvodu, protože lhala o technologiích Theranosu i o finančním stavu společnosti a přitom od investorů dál vybírala peníze.
Získala tak více než 700 milionů dolarů (15,5 miliardy korun). Společně s ní byl obviněn také bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani. Čtyřiatřicetiletá žena letos také dostala zákaz vést veřejně obchodující firmu na příštích deset let.