Prstní oxymetry jsou méně přesné u lidí tmavší pleti, varuje americký úřad. Přístroj také často nevaruje

Měření nasycení krve kyslíkem skrze prstní oxymetry je méně přesné u pacientů s tmavší barvou pleti. Na varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) upozornila o víkendu stanice CNN. Prstní oxymetry se během epidemie koronaviru staly hojně využívaným nástrojem v domácnostech i zdravotnických zařízeních pro kontrolu stavu pacientů s nemocí covid-19.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prstní oxymetr, lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Při srovnání měření s odběrem krve z cév se ukázalo, že u bělochů se zařízení mýlilo v 3,6 procentu případů, u lidí tmavé pleti pak v 12 procentech případů | Zdroj: PATRIK UHLÍŘ / MAFRA / Profimedia

Varování FDA vychází ze studie publikované v časopise New England Journal of Medicine. Podle poznatků badatelů z Michiganské státní univerzity, kteří zkoumali údaje 10 000 pacientů, prstní oxymetry vykazovaly častěji mylné údaje u černochů než u bělochů.

Po čtyřech dnech propuštění z nemocnice. Izraelský lék proti covidu-19 prošel první fází klinické studie

Číst článek

Při srovnání měření s odběrem krve z cév se ukázalo, že u bělochů se zařízení mýlilo v 3,6 procentu případů. U lidí tmavé pleti byl chybný údaj zaznamenán v téměř 12 procentech případů. Prstní přístroj také významně méně varoval před nízkými hodnotami u černošských pacientů.

Podle CNN ale nejsou poznatky studie zcela nové. Již dříve jiní badatelé upozorňovali na nebezpečí zkreslení u pacientů s tmavší barvou pleti. Prstní oxymetr totiž měří nasycení kyslíkem tím, že detektuje barvu krve. Tmavší pigmentace pleti ale jinak absorbuje paprsky, které přístroj k měření vysílá. Přístroj proto „vidí“ tmavší odstín krve, než ve skutečnosti je, čímž vzniká chyba v měření.

Na problém v minulosti upozornila FDA i skupina amerických senátorů. Podle tamních odborníků spočívá řešení v tom se nespoléhat jen na údaje prstních oxymetrů. „Tyto nástroje nebyly vyrobeny k tomu, aby byly hlavním či jediným zdrojem informací pro určení diagnózy nebo léčby pacientů,“ uvedl Wiliam Maisel z FDA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme