Vědci z české Akademie věd vytvořili přepínač DNA, který může v budoucnu pomoci v boji s nemocemi
Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi. Na cestě k praktickému využití tohoto objevu je ale ještě řada překážek, oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Na výzkumu se podíleli také pracovníci mikrobiologického ústavu akademie a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výsledky týmu vedeného Michalem Hockem a Liborem Krásným zveřejnil časopis Chemical Science.
Vědci připravili chemický přepínač DNA (deoxyribonukleové kyseliny), která je nositelkou genetické informace organismů.
V budoucnosti tak možná budou odborníci podle biochemického ústavu schopni jednoduchými chemickými reakcemi ovlivňovat vypínání, či zapínání genů – konkrétních úseků DNA, a tím i tvorbu proteinů ovlivňujících například rozvoj, či léčbu různých nemocí.
Vědci chtějí dekódovat DNA všech druhů živočichů a rostlin. Projekt přirovnávají k letu na Měsíc
Číst článek
Přepínač, reagující na světlo, zkoušeli vědci zatím na uměle vytvořené DNA. Aby mohl být přepínač využit v živých buňkách a organismech, musí být podle ústavu překonána ještě řada překážek.
„Výsledky zatím přinášejí mnohem více otázek než odpovědí, ale otevírají několik nových zajímavých směrů výzkumu,“ říká jeden z autorů práce Michal Hocek.
Výzkum bude podle něj dále pokračovat a v budoucnu by mohl přinést zásadní průlom v chápání aktivace genů.