V krátkých zimních dnech upadají Finové do depresí. Pomoci by mohly speciální lampy ve veřejné dopravě
Každého pátého Fina podle tamního institutu veřejného zdraví trápí v zimě trudnomyslnost. Odborníci na zdravotnictví proto hledají způsob, jak lidem pozvednout lepší náladu. A navrhují metodu, kterou nazvali světlo-léčba a na kterou by lidé mohli narazit ve veřejné dopravě. Jak by to mohlo vypadat?
Každého pátého Fina během zimy trápí trudnomyslnost kvůli jevu zvanému kaamos. Je to období, kdy v zimě bývá velmi málo světla – protože je Finsko daleko na severu, a části země dokonce za polárním kruhem, dny jsou v zimě velmi krátké.
Paměť potřebuje emoce, jinak mozek zapne autopilota, vysvětluje paměťový atlet Sýkora
Číst článek
Způsobuje to takzvanou sezonní afektivní poruchu, která je spojená s extrémní únavou a depresemi.
Jak vymyslel Timo Partonen z finského institutu národního zdraví, Finové by si nedostatek slunce mohli nahradit speciálními lampami. Partonen doporučuje, aby pod jejich světlem byli v zimě asi hodinu denně, ideálně ráno před devátou hodinou. Třeba cestou do práce.
Zóny pro fototerapii
Podle dopravního podniku v hlavním městě Helsinkách je to zajímavý nápad a chtějí ho nechat vyhodnotit ještě dalšími odborníky. Podobně se k tomu staví finské dráhy, které by případně zóny pro fototerapii nainstalovaly jen do některých vagonů. Počítají s tím, že ne každý je bude vyhledávat.
Mimochodem Finové vymýšlejí i další svébytná řešení různých trápení. Na webu YLE můžeme najít i rady, jak se vyrovnat s tím, že v zimě není sníh a nedá se běžkovat. Web doporučuje jít na výlet pěšky a třeba se během něj - navzdory mrazivému počasí - zastavit a opéct špekáčky.