Podle nové studie nezdravé jídlo zhoršuje paměť a ovlivňuje schopnost ovládat chuť na jídlo
Nezdravé stravování podle nové studie zhoršuje paměť a omezuje další mozkové funkce. Tvrdí to výzkum popsaný ve vědeckém časopise Royal Society Open Science. I pouhý týden na fast-foodovém jídle a jídle s vysokým obsahem přidaného cukru vede jinak zdravé a hubené mladé lidi k přejídání. Jejich schopnost rozpoznat, že jsou už nasycení, se výrazně zhorší.
V posledním výzkumu o výživě odborníci zjistili, že pokud budete jíst podle západních zvyklostí, což podle sedmičlenného týmu vědců znamená hodně sladkého a hodně tučného, zhorší se prý vaše paměť a budete se přejídat. Studie testovala 110 studentů mezi 20 a 23 lety, kteří obvykle jedí zdravě. Část z nich se týden stravovala v rychlých občerstveních. Jedla hamburgery nebo belgické wafle. Druhá část studentů fungovala jako kontrolní skupina a dál jedla zdravě. Vědci pak testovali paměť svých subjektů a jejich touhu po sladkých sňídaňových cereáliích.
Jak Češi obohacují kulinářský slovník světa, cizinci vyhledávají nakládaný sýr
Číst článek
Touhu po jídle a paměť má na starost část mozku zvaná hypokampus. Studenti, kteří jedli nezdravá západní jídla, měli horší paměť a větší chuť jíst, přestože už byli sytí. Podle vědců to naznačuje, že tučná a sladká dieta poškozuje fungování hypokampu. Ten obvykle blokuje nebo oslabuje příjemné vzpomínky na jídlo.
Takže pokud jste po jídle, už najezení a podíváte na koláč, hypokampus potlačí příjemné vzpomínky na to, jaké to je jíst koláč - vy se ovládnete a koláč vynecháte. Pokud ale hypokampus svou roli nezvládne, vzpomínky na koláč vás spíše pohltí a vy se rozhodnete si zákusek dát. Kvůli přemíře sladkého jídla totiž člověk hůře odolává chuti na další sladké jídlo.
Potřebujeme další výzkumy
Přesně na to upozorňuje jeden z autorů studie Richard Stevenson, profesor psychologie z univerzity Macquarie v australském Sydney. Ten věří, že vlády budou jednou muset nezdravé jídlo kvůli vlivu na kognitivní funkce mozku regulovat, podobně jako konzumaci tabáku. Nezdravé jídlo vede k přejídání, přejídání k obezitě a cukrovce. Obě tyto nemoci souvisí se sníženým výkonem mozku a vyšším rizikem vzniku demence.
Výsledky studie ocenila i Rachel Batterhamová z Univeristy College London, která se specializuje na výzkum obezity a cukrovky. „Jde o jednu z prvních podobných studií u člověka, u zvířat byl vliv nezdravého jídla na mozek prokázán už dříve. Pochopit dopady současných stravovacích návyků na mozek je zásadní,“ řekla britskému Deníku Guardian.
„Přesné mechanismy, jak jídlo na mozek působí stále neznáme a je třeba ještě sofistikovanějších vědeckých metod a dalšího výzkumu,“ dodala.