Pokud nevydržíte tvrdou školu v kuchyních Londýna, nemáte na to, říká vítězka MasterChef Česko

Když bylo Kristíně Nemčkové sedmnáct, vyhrála soutěž MasterChef Česko. Absolvovala prestižní kuchařskou školu Le Cordon Bleu v Londýně, pracovala v michelinských restauracích. Dnes je demi chef de partie v kodaňské restauraci Geranium. „V kuchyni londýnského Story vládla tvrdá ruka, ale v Kodani zjišťuji, že to tak být nemusí,“ říká Kristína o zkušenostech ze světově známých restaurací.

Host Lucie Výborné Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když bylo Kristíně Nemčkové sedmnáct, vyhrála soutěž MasterChef Česko

Kristína Nemčková vyhrála soutěž MasterChef Česko v sedmnácti letech | Foto: Agáta Nezbedová | Zdroj: Český rozhlas

Je vaření dobrodružství?
Určitě. Alespoň pro mě znamená jídlo a vaření způsob sebevyjádření. Jídlo je skvělý nástroj, jak v lidech vyvolat emoce. Přijde mi skvělé, že ho můžete vnímat všemi vjemy – může být krásné, můžete ho cítit, ochutnat… to všechno vyvolává emoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vždy budu držet svých kořenů – slovenské a české kuchyně. Jednou z mých motivací je naši kuchyni světu přiblížit, popisuje kuchařka Kristína Nemčková

Nejvíc si na jídle užívám to, že dokážu být díky novým postupům a technikám, které jsem se naučila a pořád učím, více kreativní.

Jak to vypadá, když se v kuchyni sejdou lidé posedlí vařením? O čem se bavíte?
Ty rozhovory jsou různé. Tím, že mám zkušenost jen ze zahraničních restaurací, potkávám kuchaře z celého světa, takže vzájemně poznáváme cizí kultury a bavíme se o tom, co jíme doma a jak k jídlu přistupujeme ve volném čase.

Například až budu zpátky v Kodani, půjdeme společně do lesa sbírat bylinky. Takže probíráme témata, které se týkají surovin, přes filozofii každého z nás, ale někdy samozřejmě řešíme úplné hlouposti a děláme si legraci.

Jeden známý kuchař mi vyprávěl, že v práci nejednou brečel. Proč se to děje?
Jednoduše řečeno je to velmi psychicky a fyzicky náročná práce. V Geraniu, kodaňské restauraci, kde pracuji teď, se učím, že práce nemusí být tak náročná a přesto si udrží nejvyšší level.

Funguje tu tzv. work and life balance, což v Londýně nešlo. V Londýně je velmi těžké prostředí a myslím si, že vám to potvrdí každý kuchař, který s ním má zkušenost.

Bavorské pivovary balancují na hraně zákona. Pivo můžou prodávat, ale nesmí se tak jmenovat

Číst článek

Čím to je? Větší konkurence?
Řekla bych, že se v Londýně řídí starou zažitou školou, jak restaurace a kuchyně vést. Vládne tam o dost tvrdší ruka. Prostě to v tamních kuchyních takto chodí, a pokud to nevydržíte, tak jste slaboch a nemáte na to.

A já jsem měla dlouho za to, že je to jediná cesta a nemá cenu se snažit něco měnit. Ale Kodaň mě překvapila, že to jde. Přístup je o sto procent jiný.

Myslíte si, že česká, potažmo slovenská kuchyně může něčím obohatit tu světovou?
Věřím, že ano. Myslím si, že se vždy budu držet svých kořenů – slovenské a české kuchyně, na kterých jsem vyrůstala a které mám ráda. A jednou z mých motivací do budoucna je naši kuchyni světu přiblížit. Věřím, že má ve světě potenciál.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Lucie Výborná, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme