České sklářky a skláři na Venice Glass Week předvádějí křehké kombinace soch, módy a new-tech

Na italské přehlídce Venice Glass Week se opět představují čeští skláři a sklářky. Jejich výstava na sedmém ročníku tohoto festivalu skla se jmenuje Czech Glass a má podtitul Fragile. Koncipována je tak, že má vyzdvihnout jedinečný autorský styl každého z nich a má ukázat i jejich odlišné technologické postupy. Tím má vytvořit tvůrčí dialog mezi skláři několika generací, píše server Designmag.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V italských Benátkách vystavují jmenovitě Alena Matějková, Barbora Kotěšovcová, František Jungvirt, Klára Horáčková a Dana Zámečníková. Venice Glass Week byl zahájen v polovině září a potrvá až do 27. října. Na přehlídce se představuje tvorba českých autorů a autorek již podruhé, píše server Designmag.

Finální podobu české výstavy měla na starosti kurátorka Mária Gálová, která se snažila letošní expozicí navázat na to, co české sklo ukázalo v rámci pátého ročníku přehlídky před dvěma lety, kdy se prezentovalo v rámci výstavy Czech Glass, Quo Vadis?!

České sklo se díky sklárně opět vrací do módy. ‚Jsem rád, že přispíváme renesanci,‘ říká designér

Číst článek

„Již tehdy jsem jako kurátorka přemýšlela v intencích dlouhodobého projektu, nikoliv pouze jediné jednotlivé prezentace. Proto jsem zamýšlela vytvořit platformu, která by měla potenciál představovat české sklo v delším časovém horizontu, avšak vždy s novou konkrétní ideou, se záměrem vykreslit úplnější obraz toho, co se v oblasti volné tvorby skla v České republice děje,“ říká Gálová.

V rámci prvního roku, kdy se české sklo v Benátkách objevilo poprvé, bylo pro Gálovou zásadní ho představit v obecnějších rovinách a prezentovat hlavně různé polohy současného českého skla a tvorby autorů a autorek s často odlišnými styly.

Konkrétně na ty pak klade důraz právě letošní expozice. „Důraz jsem položila na potenciál skla jako materiálu, který plnohodnotně obstojí při řešení konkrétních uměleckých záměrů, a poukázala jsem na rozdílné tvůrčí přístupy autorů. Mnohovrstevnatost jeho použití představuji prostřednictvím sklářky-sochařky, new-tech sklářky, skláře v tandemu s módní návrhářkou a sklářky-malířky,“ dodává.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme