Francouzské Saint-Malo bojuje s klimatickými změnami. Moře se přibližuje stále blíž k hradbám

Francouzské město Saint-Malo patří mezi nejvyhledávanější města v zemi. Lidé tam navštěvují okolní ostrůvky s pevnostmi a procházejí se po hradbách a krásných plážích. Město se ale v posledních letech stále víc potýká s klimatickými změnami. Podle vědců by hladina moře mohla do třiceti let stoupnout až o třicet centimetrů, což povede k nevratným změnám.

Saint-Malo (Francie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské město Saint-Malo žije po staletí obklopené mořem. Proti vodě ho chrání důmyslný systém hrází a vlnolamů. V poslední době se ale stále víc ukazuje, že tento systém nemusí v dalších letech stačit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzské město Saint-Malo bojuje s klimatickými změnami. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy

„Moře stále častěji zaplavuje silnici na nábřeží. Stávalo se to i v minulosti, ale spíš výjimečně a jen v zimě, když byly vysoké vlny,“ říká stálému zpravodaji Radiožurnálu ve Francii David Poncet.

Ten má ve městě Saint-Malo na starosti protipovodňová opatření. Na silnici na nábřeží mi ukazuje mořské řasy, které sem vymrštilo moře. „Tohle je místo, kam moře naplavuje hodně písku, vody i řas. To všechno pak ucpává kanalizaci.“

Dřevěné vlnolamy, které chrání mětské hradby a budovy před mořem | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Město proti vodě staví velké bílé pytle s pískem, s betonem a počítá také se zvýšením i prodloužením hradeb, které v minulých letech poničily vysoké vlny.

„Stát vyměnil část z 2700 vlnolamů, které chránily tuto část hradeb. Jde o dubové kmeny vysoké zhruba sedm až osm metrů, které jsou z třetiny zapuštěné do písku. Úkolem těchto kmenů je bránit vlnám a ochránit městské hradby,“ dodává Poncet.

Saint-Malo je postavené v místě bývalé bažiny. Některé čtvrti jsou v záplavové oblasti. V těchto místech už se nesmí stavět. I tak tam ale podle Davida Ponceta v létě bydlí i na 40 tisíc lidí. V zimě, mimo turistickou sezonu, je to zhruba třikrát méně. 

Číšník Yassine bydlí dál od moře, a i proto ho rostoucí hladina moře tolik neznervózňuje: „Miluju tohle město. Chtěl bych tady zůstat až do konce života. Nemyslím na klimatické změny. Chodím do práce a z práce zase domů.“

Problém pro pojišťovny

Na lavičce u městských hradeb přezouvá maminka holčičku. Měla holínky, asi byly na moři a teď se chystají domů: „Užíváme si současnou podobu města, dokud to tady všechno je. Člověk si teď nedokáže představit, jak to tady bude vypadat v budoucnu. Je ale pravda, že současné klimatické změny jsou znepokojivé. Počasí se mění velmi rychle. Teď dlouho nepršelo. V Bretani jsme přitom zvyklí na častý déšť.“

24:14

Zapomeňte na čtvero ročních období. Připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

Číst článek

„Myslím, že lidé začali spoustu věcí vnímat v souvislosti se suchem loni v létě. Uvědomili si, že změna klimatu není jen nějaký výmysl, ale že je to realita. I tady v Bretani jsme měli dny, kdy bylo 40 stupňů, což je neuvěřitelné. Lidem to nahání strach,“ dodává Poncet.

Teď stojím přímo na písečná pláži a dívám se na dům, který moře poničilo v roce 2014. Vychrstlo do velké výšky balvany, písek, menší kamínky a ty rozdrásaly celou fasádu, která i po devíti letech je stále poničená.

„Nikdo nechtěl tuhle restauraci pojistit. Vlastník nakonec našel pojišťovnu, která s ním byla ochotná spolupracovat, ale kladla si podmínky. Restaurace se musela přihlásit k odběru detailního meteorologického hlášení. V případě, že je předpověď počasí špatná, musí podnik okamžitě zavřít a zabednit okna ocelovými okenicemi,“ říká Poncet.

Až do francouzské revoluce, tedy do konce 18. století, bylo Saint-Malo, nebo alespoň jeho historická část, ostrovem. Podle Davida Ponceta je velmi dobře možné, že se kvůli rostoucí hladině moře ostrovem znovu stane.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme