Rusko plánuje omezit spotřebu alkoholu. Tamních konzumentů přitom ubývá, ukazuje statistika

O dlouhodobém poklesu alkoholu v Rusku mluví tamní centrum pro výzkum veřejného mínění VCIOM. Počet abstinujících Rusů se podle něj za posledních 20 let zdvojnásobil a tato skupina je teď podle něj v Rusku skoro stejně velká jako počet těch, kteří si alkohol dopřejí. Statistiky ale můžou klamat a s touto „metlou lidstva“ pořád mají v Rusku velké problémy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do dražby půjde 161 tisíc litrů lihu a lihovin (ilustrační foto)

O dlouhodobém poklesu alkoholismu v Rusku mluví tamní centrum pro výzkum veřejného mínění VCIOM. Počet abstinujících Rusů se podle něj za posledních 20 let zdvojnásobil (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Vologdská oblast na západě Ruska plánuje nové protialkoholní opatření. Oblast se podle analytické firmy FinExpertiza loni zařadila mezi desítku vůbec nejvíc rozpitých regionů v Rusku. Spotřeba tvrdého alkoholu tam vzrostla meziročně o víc než tři procenta.

Rusko zdesetinásobí clo na piva z nepřátelských zemí včetně Česka. Nápad přinesl tamní výrobce alkoholu

Číst článek

Gubernátor oblasti Georgij Filimonov proto ohlásil nový zákon – a cílem, uvádí server Vedomosti, bude vytlačit z Vologdské oblasti silné distributory alkoholu.

Gubernátor Flimonov tvrdí, že v tom má i podporu předsedy Státní dumy Vjačelslava Volodina. Nahrávat mu taky může výnos, který podepsal letos v únoru ruský prezident Vladimir Putin. Ten uvolnil regionům ruce právě v oblasti regulace alkoholu, i když se spíš zaměřuje na to, aby se alkohol neprodával přímo v obytných domech nebo jejich blízkosti.

Minulý měsíc už toho využila Sverdlovská oblast, která od příštího března zakáže noční prodej alkoholu. V zauralské Sverdlovské oblasti – hlavním městem je tam Jekatěrinburg – připadne na každé zhruba čtyři tisíce lidí jeden obchod s alkoholem. Loni proti nim bylo 400 žalob na rušení nočního klidu.

Dlouhodobý pokles

O dlouhodobém poklesu mluví Ruské centrum pro výzkum veřejného mínění VCIOM. Počet abstinujících Rusů se podle něj za posledních 20 let zdvojnásobil a tato skupina je teď podle něj v Rusku skoro stejně velká jako počet těch, kteří si alkohol dopřejí.

Pít vodku v zaparkovaném autě se smí, rozhodl ruský nejvyšší soud. Muž vyvázl bez trestu

Číst článek

Jak ovšem upozorňuje server Moscow Times, s touto statistikou kolidují údaje ruského Úřadu pro kontrolu tabákových a alkoholických výrobků. Loni se podle něj v Rusku prodalo asi 750 milionů litrů vodky, což je o šest procent víc než před začátkem války. A tato statistika pochopitelně nezohledňuje domácí samohonku a jinou nezákonnou výrobu.

V ruské konzumaci alkoholu vedou severní regiony, polární oblasti, a pak dálný východ. Se spotřebou 6,2 litru čistého etanolu na hlavu ročně je ne prvním místě Něnecký autonomní okruh na severním pobřeží Ruska, následovaný Sachalinskou oblastí, Karelií nebo republikou Komi.

Naopak ruskými oblastmi s tradičně nejnižší spotřebou je muslimský Severní Kavkaz – v Čečně, Ingušsku nebo Dagestánu se vypije jen zlomek toho co na severu.

V mezinárodním srovnání z toho Rusko nevychází nejhůř. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je ve spotřebě alkoholu na hlavu docela daleko za Rumunskem, ale taky Českem nebo pobaltskými republikami. I tady ale mohou statistiky klamat a záleží, co se do nich započítává.

Třeba Lotyšsko mělo být s necelými třinácti litry čistého alkoholu na osobu v roce 2020 asi na druhém místě v Evropě, ale zároveň víme, že si tam pro láhve jezdilo taky dost lidí z Kaliningradské oblasti.

Tomáš Havlín, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme