Češi nejvíce důvěřují rozhlasu, pak televizi. Informacím ze sociálních sítí věří jen 37 procent lidí
Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí. Naopak informacím na sociálních sítích věří jen 37 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu AMI Digital Index, který provedla společnost AMI Digital ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.
Mezi rádii si nejlépe vede veřejnoprávní Český rozhlas, kterému důvěřuje 62 procent Čechů a na televizním trhu boduje Česká televize s důvěrou 78 procent lidí. Veřejnoprávní média byla úspěšná také během epidemie koronaviru, o které podle skoro poloviny lidí (44 procent) informovala ze všech médií nejlépe právě Česká televize.
Televizní a rozhlasové poplatky jsou podle Čechů přiměřené. Veřejnoprávní média mají důvěru
Číst článek
„Prvenství rozhlasu pramení podle mě z faktu, že lidé jsou už přesycení informacemi. Rádia tak berou spíše jako zdroj zábavy a odpočinku, omezené množství zpráv zde potom vnímají jako výběr toho nejdůležitějšího,“ uvedl partner Ami Communications Jan Kučmáš. Typického posluchače Českého rozhlasu představuje index jako muže vyššího věku a vyšším vzděláním.
Ze zpravodajských serverů v posledních letech dominuje web SeznamZpravy.cz, kterému meziročně věří stále více čtenářů (letos 69 procent. Jde především o mladé lidi do 30 let. Mezi tištěnými médii si letos získaly největší důvěru Hospodářské noviny (42 procent populace). Sesadily tak Mf Dnes, které důvěryhodnost meziročně poklesla.
Přestože mají Češi dlouhodobě nízké povědomí o vlastnictví nejvýznamnějších tuzemských médií, Index zaznamenává v posledních letech nárůst těch, pro které je důležité vědět, kdo stojí za jejich oblíbenými tituly nebo stanicemi. Za poslední dva roky vzrostl počet těchto lidí skoro o třetinu, a to na 34 procent. Jde především o muže s vysokoškolským vzděláním, kteří pocházejí z větších měst.