Na hlavě tykadla, v ruce kasička. Světluščí dobrovolníky potkáte i v budově Českého rozhlasu
Celý týden můžete v ulicích potkávat dvojice s tykadly na hlavě a s kasičkou. Můžete si od nich koupit suvenýr a přispět tak na sbírku Světluška, kterou na pomoc nevidomým už tradičně zřizuje Nadační fond Českého rozhlasu. A světluščí dobrovolníci ve středu celý den budou i v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze.
Světluščí dobrovolníci už jsou v Českém rozhlase a to jak na Vinohradské 12, tak na naší druhé recepci v Římské 13. Určitě budou rádi, pokud se za nimi zastavíte a přispějete koupí nějakého suvenýru.
Světlušky ale potkáte i na dalších místech, i ve středu budou celkem v 350 městech a obcích, dobrovolníků je letos přes sedm tisíc.
„Jsou mezi nimi nevidomí. Není to úplně pravidlo, ale i nevidomí kolegové se rádi zapojují, většinou samozřejmě ve dvojici s někým, kdo vidí, ale každopádně jsme rádi, že i takto se veřejnost dostane do kontaktu s lidmi se zrakovým handicapem,“ popsal už dříve Radiožurnálu ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.
Začíná sbírka na pomoc nevidomým. Stánek Světlušky najdete v Praze na Andělu
Číst článek
Tradičně si lidé mohou koupit tykadla nebo náramek. Přibyly ale i dva nové. „Tykadla jsou evergreen a letos máme dvě horké novinky a ukazuje se, že jsou opravdu horké. Světláček, což je světluščí speciální kartáček v černé barvě s reflexními štětinkami, a potom taková malá kožená kapsička nebo peněženka na drobné. Myslím si, že by mohly mít úspěch,“ popsal Filip.
Projekt Světluška pomáhá každoročně stovkám zrakově handicapovaných vést maximálně samostatný život, a to tím, že přispívá na jejich pomůcky a potřeby.
„Zmíním jednu slečnu z Královéhradecka, které jsme přispěli na rekonstrukci psychologické ordinace, kterou bude kombinovat ještě s hipoterapií, a samozřejmě přispíváme na kompenzační pomůcky, na osobní asistenty, na výcvik vodících psů a samozřejmě i organizacím, které jsou nezastupitelné v České republice, například rané péče a tyflocentra a tyfloservisy pro nevidomé a těžce zrakově postižené,“ vysvětlil Filip.
Dalším příkladem je třeba Věrka z Huslenek. Ta může navštěvovat běžnou základní školu, protože jí Světluška dlouhodobě přispívá na osobní pedagogickou asistenci. Věrce je 11 let a je prakticky nevidomá.
Světluška opět o trochu víc rozzáří životy nevidomých. Benefiční koncert pro ně získal dva miliony
Číst článek
Navštěvuje Základní školu Huslenky a díky pedagogické asistentce bezvadně zvládá tempo svých vrstevníků a může se se svými spolužáky zapojit i do běžných mimoškolních aktivit a zájmových kroužků.
Přispět může každý a to i ten, který dobrovolníky nepotká. Stejně jako v minulých letech můžou totiž lidé posílat dárcovské SMS - a to ve tvaru DMS SVETLUSKA 30 na číslo 87777.
Můžou samozřejmě přispět i přímo na účet sbírky Světluška - a to na číslo 9999999999/0100. Světluška jde navíc s dobou, takže ti, kteří chtějí pomoct, můžou využít i web nebo mobilní aplikaci.
„Pokud se podívají na svítíš.cz, tak je tam interaktivní mapa, kde najdou třeba i knihovny, kde si mohou koupit předměty, a nebo si stáhnou aplikaci Světluška zdarma do svých telefonů a tam je velmi jednoduché, jedním klikem přispět ať už na bankovní konto nebo odesláním DMS právě na sbírku Světluška,“ pochlubil se Přemysl Filip.