Památkáři získali cenu Evropské komise za opravu věže na Rožmberku. Využili při ní i DaVinciho jeřáb
Za opravu středověké věže na hradě Rožmberk nad Vltavou získali památkáři jednu z cen Evropské komise a organizace Europa Nostra za péči o evropské kulturní dědictví. Obnova věže získala jedno z devíti udělených čestných uznání. Památkáři chtějí v budoucnu opravit i horní hrad.
Památkáři zpřístupnili opravenou věž Jakobínka loni v květnu. Hláska ještě před devíti lety figurovala na seznamu nejohroženějších památek ČR. Památkáři ji opravovali i pomocí jeřábu vyrobeného podle skic Leonarda da Vinciho.
O ceny za péči o evropské kulturní dědictví se letos ucházelo 166 projektů z 34 zemí. Komise udělila 24 hlavních ocenění a devět čestných uznání za mimořádný přínos k zachování a posilování hodnot evropského kulturního dědictví.
Poprvé po více než sto letech mohou lidé vystoupat na restaurovanou věž Jakobínka u hradu Rožmberk
Číst článek
Na restaurování Jakobínky ocenila porota především záchranu poškozené středověké věže. Dále výzkum a experimenty, kdy památkáři opravovali věž i s pomocí historických stavebních postupů a řemesel. Komise kladně hodnotila i úroveň naučných programů a vyzdvihla snahu zapojit do obnovy místní obyvatele.
„Projekt kombinoval širokou škálu aktivit, jejichž vzájemné propojení vytvořilo synergický efekt zvyšující povědomí o teorii i praxi restaurování. Toto prestižní ocenění svědčí o vysoké úrovni a odbornosti památkové péče v České republice,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.
Věž, kam vede téměř 170 schodů, opravovali památkáři šest let experimentální metodou s replikou středověkého jeřábu. Vážil 3,8 tuny, byl 14 metrů dlouhý, sedm metrů vysoký, poháněli ho lidé. Oprava věže vysoké 40 metrů stála 15 milionů Kč. Práce začaly v roce 2015. Při obnově postavili památkáři okolo věže lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese.
Oprava horního hradu
Památkáři by chtěli získat do svého majetku a pak opravit i horní hrad. Teď patří České poště. Vláda musí rozhodnout, jakou formou památkáři hrad získají. „My usilujeme o bezúplatný převod,“ řekl Pavelec.
Areál horního hradu se musí opravit, je v nevyhovujícím stavu. Je třeba obnovit i zámecké zahrady. Památkáři chtějí díky hornímu hradu rozšířit i návštěvnický komfort a vytvořit klidovou zónu. „Dolní zámek je prostorově omezený. Do rozlehlejšího horního (hradu) chceme umístit pokladnu, návštěvnické centrum, zázemí pro zaměstnance,“ doplnil Pavelec. Náklady odhaduje v desítkách až stovkách milionů Kč.
Hrad Rožmberk z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jde o komplex původně dvou hradů. Věž památkáři převzali v dezolátním stavu v roce 2012 od České pošty. O stáří věže Jakobínka odborníci diskutují. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní, že až z počátku 16. století.
Loni od ledna do srpna navštívilo hrad 45 332 lidí, meziročně o 5290 víc. Vyplývá to z informací, které poskytla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.