Až sto tisíc britských řidičů podává hromadnou žalobu na Volkswagen. Reagují tak na kauzu dieselgate

Bezmála 100 000 britských řidičů podalo hromadnou žalobu na německý koncern Volkswagen kvůli takzvané kauze dieselgate. V roce 2015 se totiž zjistilo, že naftové vozy z tohoto koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s testy emisí. Jednání u vrchního soudu se v Británii koná za dva týdny, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropským majitelům aut, jichž se týká emisní skandál Volkswagenu, firma nabídne dodatečnou dvouletou záruku, ale žádné odškodné.

Ve Spojených státech zaplatil Volkswagen odškodné ve výši 25 miliard eur. V Evropě k dohodě zatím nedošlo | Foto: Fabian Bimmer | Zdroj: Reuters

„Toto soudní řízení jednou provždy rozhodne, zda koncern Volkswagen do těchto vozů instaloval zakázaná ‚odpojovací zařízení‘. Bude to milník ve snaze našich klientů postavit Volkswagen v Británii k odpovědnosti,“ řekl Gareth Pope, který má v právní kanceláři Slater and Gordon na starosti skupinové žaloby. Kancelář zastupuje přes 70 000 zákazníků Volkswagen.

1:56

Volkswagen začíná vyrábět svůj první sériový elektromobil. Jde i o reakci na kauzu Dieselgate

Číst článek

Německý koncern už dříve uvedl, že podvodný software byl instalován zhruba do 11 milionů vozů, z nichž 1,2 milionu jezdí v Británii. Soudní procesy po celém světě dosud automobilku vyšly na 30 miliard eur (v přepočtu přes 766 miliard korun).

Vrchní soud rozhodne dvě právní otázky: zda je software v dotčených vozech odpojovacím zařízením, jak ho definují unijní pravidla, a zda je vrchní soud vázán zjištěním německého regulátora, že o takové zařízení jde.

Volkswagen má za to, že odpověď na obě otázky zní záporně. „Žalobci neutrpěli žádnou ztrátu a dotčená vozidla neobsahovala žádné zakázané odpojovací zařízení,“ uvedlo sdružení automobilek.

Podle nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č. 715/2007 se odpojovacím zařízením rozumí takový konstrukční prvek vozidla, který snižuje účinnost systému regulace emisí. Nařízení zároveň taková zařízení zakazuje.

Stažení vozů

Volkswagen zatím nemusí vyplácet odškodnění českým klientům, případ se vrací na začátek

Číst článek

Ve Spojených státech zaplatil Volkswagen majitelům vozů, jednotlivým státům, regulačním orgánům pro otázky životního prostředí a prodejcům automobilů odškodné ve výši 25 miliard dolarů (přes 576 miliard korun). Zároveň nabídl, že vykoupí až 500 000 dotčených vozů.

V Evropě se takové dohody nedosáhlo - koncern nabídl aktualizaci softwaru. Tvrdí také, že britské zákony neporušil.

Stažení vozů s podvodným softwarem z evropského trhu vyšlo koncern na 29 miliard eur. Regulační úřady v Nizozemsku, Itálii a Británii vyměřily Volkswagenu za využití softwaru pokutu. Po závěru vyšetřování v Německu loni musela automobilka zaplatit pokutu jednu miliardu eur, připomněla agentura Bloomberg.

Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v kauze dieselgate uznal letos v červnu zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme