Soukromé rakety, detekce a odklon asteroidů, to jsou nejbližší plány NASA
Experti na základně NASA testovali pravděpodobného nástupce raketoplánů. Dream Chaser připomíná jejich zmenšenou kopii, má pobrat sedm lidí a přistávat bude jako normální letadlo. NASA zároveň oznámila, že plánuje oživit družici WISE, která má sledovat potenciálně nebezpečné asteroidy pro planetu Zemi.
Dream Chaser je jedním ze tří projektů konstrukce soukromých kosmických lodí. Vzniká tedy pod tlakem souboje o prvenství. Jeho testování je – stejně jako u konkurence – opožděno zhruba o měsíc. Nicméně vše zatím bez větších kolizí směřuje k prvnímu pilotovanému startu do vesmíru v roce 2016.
„Musím naprosto upřímně přiznat, že budou horší,“ vysvětluje rozdíl oproti klasickým raketoplánům odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl a pokračuje:
V čem spočívají projekty Dream Chaser a WISE, vysvětloval odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl
„Raketoplány toho uměly strašně moc. Uměly vozit obrovský náklad nahoru, dolu, opravovat kosmické družice, stahovat je z oběžné dráhy, vynášet náklady, posádky, složitě manévrovat. Ty nové lodě jsou určené k jedné jediné věci: k dopravě posádek na kosmickou stanici.“
Soukromé kosmické lodě se tak podle Přibyla stanou „jednoúčelovými šalupami“, které budou vozit kosmonauty nahoru a dolů. Nicméně je třeba přiznat, že na druhé straně bude jejich výhoda v tom, že budou jednodušší, levnější a operativnější.
Manipulace s asteroidy
Sonda WISE fungovala v americkém vesmírném programu už v letech 2010–2011. V době svého působení odhalila přes 34 tisíc nových asteroidů. Odhalování těles, potenciálně ohrožujících prostor naší planety, ale pak přestalo být prioritou a sonda byla hybernována.
„Dnes s novým americkým kosmickým programem a s plánem na vyslání astronautů k asteroidům se znovu objevily plány na oživení této družice,“ vysvětluje Tomáš Přibyl.
Jedním z projektů společnosti NASA je také možnost přemístění nebezpečných asteroidů na orbitu Měsíce. V plánu je tedy pokusné přemístění menšího asteroidu o průměru 5–10 metrů a hmotnosti 500 tun. Motivací je nejen snaha odklonit dráhu letu asteroidů, které ohrožují Zemi, ale také pozorování tohoto tělesa zblízka a na dostupném místě.
„Dnes nejsme schopni všechny asteroidy detekovat a navíc se jim jakkoli bránit, takže teď se vlastně pasujeme do pozice cíle na pomyslné kosmické střelnici. A není otázkou, zda-li se do nás něco trefí, ale jenom: kdy se tak stane,“ uzavírá Tomáš Přibyl.