Veselý (SÚJB): Pokud selže chlazení, může dojít k dalším únikům radiace

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima se komplikuje. Reaktory se přehřívají. Inženýři se je snaží chladit mořskou vodou, vzniká ale radioaktivní pára, kterou musí vypouštět do okolí. Lidé se bojí roztavení reaktorů. To podle Jiřího Veselého ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost může hrozit, pokud selže chlazení. Veselý to řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Veselý ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Jiří Veselý ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„V této situaci mají nouzové zdroje, mobilní diesel agregáty, které používají k napájení čerpadel a k chlazení mořskou vodou,“ popsal postup japonských inženýrů k odvrácení katastrofy Veselý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Veselý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu

„Pokud by se nepodařilo udržet chlazení aktivní zóny, tak ta zóna se začne přehřívat a extrémně vzato se může začít tavit,“ popsal dále. To by pak podle něj vedlo k těžkým následkům a k velkému úniku radiace.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Štěpánka Čechová, Alžběta Rákosová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme