Dlažba přitom není ničím speciální ani drahá, rozdíl je hlavně v barvě. „Je to standardní betonová dlažba, jiná je v tom světlém povrchu,“ říká David Zajíček z Kanceláře architekta města Brna.
Lékařští experti totiž již dříve varovali před riziky spojenými s nošením běžných roušek v období velkého horka a vlhka. Lidé podle nich mohou mít problémy s dýcháním, ale mohou trpět i dehydratací.
Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny.
Potravinářští inspektoři v létě kontrolují hlavně sezonní a venkovní prodejce. Zkoumají třeba správnou míru u nápojů nebo dostatečné chlazení potravin. Zaměřují se také na dodržování hygienických podmínek, které stánkaři porušují nejčastěji.
Jak to tak vypadá, tropické teploty ani po včerejších silných bouřkách neklesají. Úmorná vedra, která provází letošní červenec, ale netrápí jen lidi. Problémy mají i hospodářská zvířata. I pro ně jsou déle trvající vedra nepříjemná a hrozí jim stejně jako lidem přehřátí. Na Domažlicku ale mají velkokapacitní kravín, kde dobytek dokonce sprchují.
Japonsko už týden bojuje s hrozbou jaderné katastrofy. Dnes navíc Japonská jaderná agentura zvýšila stupeň nebezpečí ze čtvrtého na pátý nejhorší na sedmibodové stupnici. Vojáci, policisté i hasiči pokračují v ochlazování poškozených reaktorů v elektrárně Fukušima 1. Dnes také opět nasadili vodní děla, která mají zabránit přehřívání i následnému úniku radiace.
Počet obětí ničivého japonského zemětřesení a následné vlny tsunami dosáhl 5400, dalších 9600 osob se pohřešuje. Kromě záchranných prací nepřetržitě pokračuje i ochlazování reaktorů v jaderné elektrárně ve Fukušimě, kde opět stoupá radioaktivita.
|Štěpánka Čechová, Alžběta Rákosová, Michal Šenk|Technologie
Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima se komplikuje. Reaktory se přehřívají. Inženýři se je snaží chladit mořskou vodou, vzniká ale radioaktivní pára, kterou musí vypouštět do okolí. Lidé se bojí roztavení reaktorů. To podle Jiřího Veselého ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost může hrozit, pokud selže chlazení. Veselý to řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.