Gaza se v budoucnu může stát arabským Silicon Valley. Tvrdí čeští programátoři
V palestinské Gaze je bez práce 60 procent mladých lidí. Neutěšená situace ale může z malé enklávy paradoxně udělat blízkovýchodního technologického tygra. Dlouhodobá blokáda Gazy sice omezuje běžný obchod i podnikání, na informační technologie ale skoro žádný vliv nemá. Mezi mladými Palestinci tak roste počet lidí, kteří se živí programováním pro zahraniční firmy. V Gaze má tento trend podporu i od české rozvojové spolupráce.
„Můj projekt je platformou, která spojuje cestovatele s turistickými průvodci. Když třeba pojedete do Petry v Jordánsku, pomůže vám to najít tamního člověka, který je zrovna volný. Je to takový Uber pro průvodce,“ říká dvanáctiletý Muhammad Halímí.
Na dvoudenním hackathonu byl Muhammad zdaleka nejmladším. V životě sice neopustil pásmo Gazy, anglicky ale mluví s perfektním přízvukem.
Na dvoudenním hackathonu v Gaze se představila řada mladých talentovaných Palestinců v oboru IT
„Stejně jako programování jsem se i angličtinu naučil jako samouk. Výslovnost jsem pochytil konverzací s rodilými mluvčími přes Skype a internet," vysvětluje.
V technologickém inkubátoru GazaSkyGeeks teď mladí Palestinci a Palestinky probírají své nápady se skupinou zkušených českých programátorů. Vede ji Michal Zálešák, šéf Czech ICT Alliance.
„Před pár dny dostali zadání. Cílem je mobilní aplikace, která má i serverovou komponentu, to znamená, že neukládá data přímo v aplikaci, ale ukládá je někde jinde. Je to forma soutěže a pro vítěze je připravená forma placené spolupráce na dlouhodobějších projektech," popisuje Zálešák.
GazaSkyGeeks si dal za cíl nalákat do světa informačních technologií i dívky. Mezi místními ženami je totiž 90procentní nezaměstnanost.
„Můj návrh řeší jednu zásadní potíž, se kterou se v Gaze potýkáme. Jsou to stavební zprávy. Přicházejí mi sem neorganizovaně hromady a já často nemám ani stavební dokumentaci. Když se vyskytne problém, nikdo nic nedohledá," představuje svůj projekt čerstvě vystudovaná stavařka Dína Abú Hattábová.
Další dívka přišla s aplikací pro miliony Palestinců v diaspoře. Ušetřili by s ní peníze za dary, které posílají příbuzným do Gazy. Jejich přání by vyřizovala speciální služba nákupem darů přímo na místě.
„Tohle se nám líbilo, byl jsem příjemně překvapený. Jsem překvapený také z toho, že v týmech tady jsou holky a kluci pohromadě a úplně v pohodě to funguje," popisuje programátor Přemysl Rubeš.
O vítězi hackathonu se rozhodne v příštích dnech. Vítězstvím pro všechny je ale nadšení, se kterým se do nového podnikání pouštějí.