Tajemství kočičího jazýčku

Kočka využívá při pití důmyslnou kombinaci několika fyzikálních zákonitostí. Nabírá vodu jazykem úplně jinak než pes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka

Kočka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tlama protažená daleko do tváře nedovoluje mnoha zvířatům zavřít ústa a vyvinout v ústní dutině dostatečně velký podtlak. Nemohou proto pít tak, jako pijí lidé, a musí si najít náhradní řešení. Mnohé šelmy používají k pití jazyk. Pes nabírá vodu prohnutým jazykem jako lžící. Vědci předpokládali, že kočka pije obdobně, i když její jazýček je mnohem menší.

Biofyzik Roman Stocker z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pojal podezření, že kočky pijí zcela unikátním způsobem, když doma pozoroval při pití svou vlastní kočku. Další fáze výzkumu už probíhala v laboratořích MIT. Stocker tam pomocí kamery snímající dění s vysokou rychlostí natočil pití deseti různých koček. Analýzy snímků odhalily podstatu triků, které kočky při pití využívají.


Kočka neprorazí jazykem hladinu, jako to dělá pes. Její jazyk se hladiny jen dotkne a díky povrchovému napětí se kapalina k jazyku „přilepí“. V té chvíli kočka zatáhne jazyk a přilepenou kapalinu táhne s sebou. Na zlomek sekundy vzniká nestabilní sloupec kapaliny. Ten se udrží, dokud setrvačnost kapaliny překonává síly, jimiž působí na kapalinu gravitace. Kočka využívá k pití právě tento sloupec. Zavře tlamu v okamžiku, kdy je sloupec kapaliny nejmohutnější a kdy z něj získá největší doušek. Pozorování velkých koček ukázalo, že i ony využívají k pití sloupec kapaliny vytvořený jazykem. Velké jazyky je ale nutí k pomalejšímu tempu.

Kočka

Pro důkladné prostudování celého fenoménu sestrojil Roman Stocker „umělý kočičí jazyk“ – jednoduché zařízení, které dokáže vytvářet sloupce kapaliny stejným způsobem, jako jazyk pijící kočky. Na „umělém jazyku“ vědci modelovali a měřili jednotlivé parametry kočičího způsobu pití. Výsledky zveřejněné v prestižním vědeckém časopise Science zřejmě využijí konstruktéři robotů. Kočičí způsob získávání kapalin by mohl najít uplatnění například u robotů určených k odstranění rozlitých olejů.

Video s akcí umělého kočičího jazyka najdete zde

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme