Koně Převalského z pražské zoo míří těžkým terénem do nového domova

Čtyři koně Převalského z pražské zoo už jsou v Mongolsku. Právě teď jedou na korbách nákladních vozů do národního parku, který bude jejich novým domovem. Cesta ale vede velice těžkým terénem. Cesta pouští je velmi obtížná a pomalá. Kolona zastavuje v pravidelných intervalech, aby ošetřovatelé mohli koně kontrolovat. Všechna čtyři zvířata z pražské zoo jsou ale v pořádku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koně Převalského z pražské Zoo už jsou v Mongolsku

Koně Převalského z pražské Zoo už jsou v Mongolsku | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„O koně je postaráno tak, jak je to nejlépe možné. Jedou zadkem napřed, aby se při nárazech v dunách příliš nepomlátili. Kolem hlav mají polstrování,“ uvedl pro Radiožurnál zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana, který unikátní cestu sleduje jako přímý účastník.

V Mongolsku je asi třicetistupňové horko a koně čeká celkem 250 kilometrů dlouhá cesta. Potrvá asi dvanáct hodin a pro Převaláky je to ta nejtěžší část transportu. Navíc již mají za sebou 17 hodin letu ve vojenském speciálu.

Problémem jsou hlavně cesty. Prvních 100 kilometrů vede po kamenité poušti. Poté cesta povede přes hory a nejhorší bude závěr cesty. To je 50 kilometrů těžkého terénu, kde hrozí zranění koní nebo zapadnutí automobilů.

„Když koně začnou kolabovat, auta zastaví, postaví se ohrada a koně se tam vypustí. Když to bude blízko rezervace, jsou připraveni honáci, ti s sebou vezmou stádo koní. Stádo koní obklíčí koně Převalského a poslední kilometry je požene do rezervace. Je to způsob nevyzkoušený, ale taková je celá cesta,“ uvedl Smatana a dodal:

„Ošetřovatelé jsou zatím spokojeni, koně žerou, dostávají mrkev a seno. Cesta je ale zdlouhavá, první problémy se objevily již na začátku cesty, kdy praskla pneumatika. Mongolové si ale poradí se vším. Navíc je úplněk, velice dobře vidí na opravy svých vozů."

Po příjezdu do rezervace čeká klisny Limu, Cassovii, Kordulu a hřebce Matyáše karanténa, hned poté se připojí ke čtyřiadvacetičlennému stádu rezervace Khomiin Tal.

Ľubomír Smatana, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme