Bobruško, proč máš tak silné zuby?

Sopečná činnost yellowstonské oblasti po sobě zřejmě nezanechala jen známý národní park. Podepsala se také na zubech hlodavců bobrušek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IM003477.jpg

IM003477.jpg | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Dennis Deck

Severoamerická bobruška (Aplodontia rufa) patří k nejprimitivnějším žijícím hlodavcům. Na pohled vypadá jako bobr, ale ve skutečnosti je příbuznější veverkám. Zarážející u tohoto druhu hlodavců jsou neustále dorůstající zuby, které mají zvláštní tvar, tlustou vrstvu skloviny a krátké kořeny. To všechno jsou prvky známé od zvířat, která se živí tvrdými a drsnými rostlinami s vysokým obsahem zuby obrušujících částic. Bobrušky jsou sice výhradní býložravci, ale konzumují pouze měkkou potravu. Otázkou tedy bylo, proč se u nich vyvinul tak „předimenzovaný“ chrup.

Biologové z Oregonské univerzity studovali fosilie vymřelých příbuzných bobrušek. Zjistili, že zvláštní zuby se poprvé objevily před 10 až 15 miliony lety u zvířat ze severozápadní Nevady a Oregonu. Zdejší vegetace byla zřejmě často pokryta vulkanickým prachem uvolněným při erupcích v Yellowstonu. Lehký a vysoce abrazivní prach s velkým obsahem křemenných částic dával zubům býložravců bezesporu zabrat. Není vyloučené, že bobrušky se mu přizpůsobily zesílením svých zubů a tento prvek si zachovaly až dodneška.

Zdroj: Geological Society of America

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme