Praha||Tomáš Pancíř, job|Zdraví|Dvacet minut Radiožurnálu
Nedávný test ukázal, že některé kliniky vůbec nenabízejí plně hrazené amalgámové plomby. „Řešíme to nesmírně brutálně,“ obhajuje se šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.
Přechod k novým prostředkům ve stomatologii vnímá Šmucler jako přirozený vývoj. Jako hlavní důvod pro zákaz amalgámových plomb nevidí Kraus jejich škodlivost na lidské zdraví, ale nařízení EU.
Do prvního ročníku chce fakulta přijmout dvacet uchazečů. Očekává, že dorazí až několik stovek přihlášek. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám.
Do dnešní doby se dochovaly několik tisíc let staré navrtané zuby. Použita byla nejspíš primitivní vrtačka vyrobená z pazourku. A takový zákrok musel opravdu bolet.
Titanové klouby, kosti nebo zuby z 3D tiskárny, i takové implantáty už lékaři v praxi využívají. Na Fakultě stavební Českého vysokého učení v Praze se teď zaměřili na ideální povrch implantátu.
Podle zprávy WHO trpí ve světě problémy se zuby zhruba 3,5 miliardy lidí. Zhruba 2,5 miliardy lidí má problémy se zubními kazy a další miliarda lidí pak s dásněmi.
„První kontakt se zubařem by neměl být na lékařské pohotovosti s bolestí – to trauma s dětmi roste celý život,“ upozorňuje dětská stomatoložka Eva Míšová.
Americké děti používají při čištění zubů příliš mnoho pasty. Vystavují se tak nebezpečí, že budou mít v pozdějším věku skvrnité zuby. Varování obsahuje zpráva Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci.
Polovina prvňáků má zkažené zuby. Zubaři proto požadují, aby se ve školách o čištění zubů víc učilo. Za tvorbu kazů může totiž hlavně špatná hygiena. O tématu informoval regionální Deník.
Britské ministerstvo vnitra odmítlo návrh zkoumat zuby mladých uprchlíků ve francouzském Calais s cílem zjistit, zda jde ještě o děti. S nápadem přišel konzervativní poslanec David Davies. Resort ale podobný postup označil za nepřesný, nevhodný a neetický.
Bělení zubů, dentální hygienu nebo třeba bílé plomby si dopřává stále víc lidí. Roste i zájem o rovnátka. Právě investice do zubů se ale může prodražit. Pojišťovny totiž nepřispívají na všechny zákroky. Třeba metoda neviditelných rovnátek vyjde pacienta i na více než sto tisíc korun. Přesto jsou lidé za krásný úsměv ochotni zaplatit.
Zuby žraloků jsou známé svou schopností neustálé regenerace. Vědcům na Univerzitě v Sheffieldu se nedávno povedlo odkrýt síť genů, díky nimž se žralokům vyvíjejí během celého jejich života. Způsob výměny zubů připomíná dopravníkový pás. V budoucnu by objev možná mohl pomoci i při záchraně lidského chrupu.
Když si Jaromír Jágr před deseti lety zlomil malíček na mistrovství světa v Rakousku, čeští fanoušci neřešili skoro nic jiného. Teď slavný útočník ohromil i příznivce v Severní Americe. V duelu NHL jeho Floridy s Ottawou přispěl k výhře Panterů bez čtyř zubů, o které přišel během duelu. Místo oslav pak skončil v péči zubařů, Jágrových starých známých.
Alarmující zjištění přinesla studie britských vědců týkající se zubních potíží u profesionálních fotbalistů. Hráči v Premier League a nižších soutěžích mají podle výzkumu londýnské University College zkaženější zuby, než je u dospělé populace běžné. Zubní implantáty tak někdy při britských cenách přijdou dráž, než přestupy některých hráčů v české lize.
Na dnešek připadá Český den zdravých zubů. Odborníci v několika městech zájemcům poradí, jak se správně starat o chrup. V Praze na náměstí Míru, a v Plzni, Ostravě a Brně pak v budovách Českého rozhlasu budou odpovídat na jakékoliv otázky o ústní hygieně. V pražském Národním domě na Vinohradech navíc Stomatologická komora pořádá speciální program pro děti věnovaný péči o zuby.
K vánočním a novoročním svátkům neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití, misky plné cukroví, čokoládové figurky na stromečcích, vaječný likér nebo svařené víno. Péči o chrup, který pod náporem sladkostí trpí, ale lidé často zanedbávají, upozorňují zubní lékaři.
Třicet tisíc korun za zub, i to je realita v českých stomatologických ordinacích. A lepší plomba, kterou nehradí pojišťovna, může stát i několik tisíc.
V Chrastavě na Liberecku oslavili příchod nového zubaře. Čekali na něj více než rok, takový je dnes v Česku problém nějakého stomatologa do menšího městečka získat. Na nabídku Chrastavy teď kývl doktor Aldeeb Muhannad, který pochází ze Spojených arabských emirátů. A ordinaci měl hned plnou.
České děti mají podle průzkumu zdravější zuby než dříve. Ve srovnání s dobou před 7 lety ubylo zubních kazů dětí až o 50 procent. Vyplývá to z průzkumu sdružení Zdravé zuby, které na základních školách zajišťuje osvětový program péče o chrup.
Brněnští vědci ze Středoevropského technologického institutu spolupracují na vývoji ultratvrdého laku, který dokáže nahradit přírodní zubní sklovinu. Lak vytvoří na povrchu zubu ochrannou vrstvu a ve stomatologii by mohl najít široké uplatnění. Přírodní sklovina se totiž u trvalých zubů neobnovuje.
Za předměty, které kdysi patřily někomu slavnému, jsou lidé často ochotni zaplatit směšně vysoké sumy - i když se jedná třeba jen o nějakou drobnost. Aukční síň v anglickém Stockportu nabídla fanouškům kapely Beatles jednu velmi kuriózní památku. Do dražby šel zub Johna Lennona.
V Česku přibylo dětí, které mají úplně zdravé zuby. Zároveň ale roste počet malých pacientů s kazy, které nikdo neošetřuje. Polovina dětí ve věku pěti let má zkaženou alespoň třetinu zubů. Celá třetina dětí má pak chrup ve velmi špatném stavu a posledních 10 let se jejich počet nedaří snížit.
Česká stomatologická komora znovu otevřela debatu o hrazení či nehrazení zubních plomb ze zdravotního pojištění. Předseda komory Pavel Chrz na včerejší tiskové konferenci uvedl, že komora bude znovu usilovat o to, aby se plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým přestaly platit ze zdravotního pojištění.
Na téměř dvouměsíční jízdu po republice se dnes vydala pojízdná zubní veterinární poradna pro psy. Lidé v ní mohou svým čtyřnohým mazlíčkům nechat zkontrolovat chrup. Poradna bude jezdit až do 22. září a zastaví celkem na padesáti místech.