Zubaři trvají na hrazení amalgámových plomb pacienty

Česká stomatologická komora znovu otevřela debatu o hrazení či nehrazení zubních plomb ze zdravotního pojištění. Předseda komory Pavel Chrz na včerejší tiskové konferenci uvedl, že komora bude znovu usilovat o to, aby se plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým přestaly platit ze zdravotního pojištění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukr a zuby

Cukr a zuby | Foto: Fotobanka stock.xchng

S vyřazením těchto položek ze seznamu prostředků a výkonů hrazených zdravotními pojišťovnami počítala už reforma zdravotnictví. Na návrhu se ale koaliční špičky na přelomu května a června nedohodly.

Podle předsedy České stomatologické komory Pavla Chrze by si lidé měli hradit plomby proto, že kvalitu a zdraví svých zubů mohou ovlivnit. „Z veřejného zdravotního pojištění opravdu nelze zaplatit veškerou péči, kterou pacienti vyžadují, a která je pro ně potřebná. Potom je potřeba hledat to, co je nejlépe pacientem ovlivnitelné, a to jsou právě ošetření zubního kazu,“ řekl ve Světě o deváté na Rádiu Česko Chrz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o deváté na Rádiu Česko byli předseda České stomatologické komory Pavel Chrz a prezident Svazu pacientů Luboš Olejár

V případě rovnátek v dospělosti jde podle Chrze jen o kosmetickou záležitost, proto by si ji pacienti měli také hradit sami.

Ideální stav hrazení zubařské péče by si Chrz představoval takto: „Mělo by zůstat hrazené ze zdravotního pojištění to, co je pacientem neovlivnitelné, to znamená zaprvé prevence, dětská péče, a potom jsou takzvaná nezamezitelná onemocnění, to znamená nádory a úrazy.“

Pavel Chrz ale sám uvedl, že rychlý úspěch požadavků komory neočekává, protože za vyřazení některých zubařských zákroků z péče hrazené pojišťovnami bojují stomatologové již zhruba 20 let.

Pacient za kazy nemůže

Proti placení amalgámových plomb pacienty se dlouhodobě vyhrazuje Svaz pacientů. Prezident svazu Luboš Olejár ale motivaci pacientů k lepší péči o vlastní chrup ve zrušení hrazené péče nevidí. Člověk si podle Olejára za zubní kazy nemůže sám, navíc kazy vznikají i geneticky nebo při těhotenství.

Jde prý pouze o lobbing. „Představitelé stomatologické komory jsou napojeni na ODS a snaží se pomoci politické straně prosazovat, její bývalý prezident Pekárek se tím netajil,“ uvedl ve Světě o deváté.

Financování zubařské péče by mělo podle Olejára zůstat takové, jaké je v současnosti, nebo by mělo být hrazeno více výkonů.

Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme