Bakterie, které těží palladium
Některé půdní bakterie mají téměř alchymistické schopnosti: z kalů odpadních vod dovedou vytěžit katalyzátor z palladia.
Prvky z takzvané platinové skupiny, kterou tvoří ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platina, mají unikátní chemické vlastnosti, díky kterým patří k vůbec nejžádanějším kovům. Rutinně se používají například v různých katalytických systémech. Odborníci z Birminghamské univerzity jsou přesvědčeni, že je načase najít nové možnosti získávání těchto kovů ze sekundárních zdrojů – to znamená z odpadu. Bakterie Desulfovibrio desulfuricans žijí v půdě. Vědci z Birminghamu již dříve zjistili, že tyto bakterie dokážou redukovat molekuly palladia z kalů odpadních vod. Nyní se jim podařilo identifikovat mechanismus, kterým „bakteriální těžba“ palladia probíhá.
Bakterie na své buněčné membráně nesou molekuly enzymů hydrogenáz, které palladium redukují. Vysrážené molekuly kovu se hromadí, až vytvoří jakýsi kovový kabátek. Bakterie obalené palladiem vědci označují jako BioPd čili „biopaladium“ a připisují jim velký potenciál. Dosavadní experimenty ukazují, že BioPd jsou výborným katalyzátorem pro odstraňování perzistujícího znečištění chrómem a mohly by se uplatnit ve vodíkových palivových článcích.