Zaplněná mezera v evoluci dinosaurů
Fosilie z Nového Mexika přinesla objev nového druhu dinosaura, který zaplnil dosud prázdné místo mezi dvěma skupinami masožravých dinosaurů.
Nejstarší známí dinosauři, jakým byl byl např. dravý Herrerasaurus, se pohybovali po zadních končetinách. Žili ve svrchním triasu před asi 230 miliony let na území dnešní Argentiny a Brazílie. Jejich pozice na vývojovém stromu dinosaurů je poněkud nejasná, protože mezi nimi a pozdějšími teropodními dinosaury je na fosilním záznamu velká mezera. Situaci však zřejmě mění objev lebky a krčních obratlů dosud neznámého druhu dinosaura z rezervace Ghost Ranch v Novém Mexiku.
Daemonosaurus chauliodus byl primitivní teropod, který žil na samém konci svrchního triasu (a těsně před začátkem jurského období) před 205 miliony let. Jeho objev vyvrací domněnku, že všechny bazální druhy dinosaurů zmizely už o miliony let dříve. Různé prvky lebky a krku naznačují, že Daemonosaurus chauliodus byl přechodným stádiem mezi nejstaršími dravými dinosaury z Argentiny a pokročilými teropody (Neotheropoda). Jedním z nich jsou například dutiny v některých krčních obratlech, které souvisejí organizací dýchacího systému.
Jak byl tento teropod velký, se podle nálezu dá odhadnout jen přibližně, ale paleontologové jej přirovnávají k velkému psovi. Lebka na délku měří 14 cm a má proporcionálně velké oční důlky. Horní čelist nesla řadu velkých zubů vykloněných kupředu.