Nálezce historických mincí čeká odměna. Podle některých malá
Dva nálezci stříbrných pokladů, které objevili v minulém roce na Rychnovsku a Trutnovsku, dostanou odměnu 150 tisíc korun. Odměna je 10 procent z odhadní ceny stříbrných mincí, které vystaví muzea Královéhradeckého kraje.
Oba nálezci se zachovali čestně a podle zákona objev mincí ohlásili úřadům. „Krajští radní rozhodli odměnit oba nálezce v maximální možné výši, tedy jim přiznali desetiprocentní odměnu, protože oba dva informovali ihned odborníky o objevených mincích a nijak do nálezu nezasahovali,“ řekl Jiří Hošna z krajského úřadu.
Odměnu vyplácí kraj a ten pak objevené mince získává do svého majetku. „První z nálezů, který byl učiněn na Trutnovsku je umístěn v muzeu východních Čech v Hradci Králové, druhý je v rychnovském muzeu,“ upřesnil Hošna.
Rychnovský nález čítá 920 stříbrných grošů. V době husitských válek je někdo ukryl do země a napovrch je vyorali zemědělci. „Udělali jsme tam revizní průzkum a zjistilo se, že to je poklad, který byl zakopaný nepochybně s husitskými válkami, v neklidné době. Teď už jsou mince nakonzervované a budeme je vystavovat na výstavě v dubnu v našem muzeu,“ řekla archeoložka muzea Orlických hor Martina Beková.
Poctiví nálezci dostanou tedy maximálně možných deset procent z ceny pokladu. Rychnovské mince si česká legislativa cení na 118 tisíc korun. Trutnovské pak na necelých 48 tisíc korun. Podle Bekové by to mělo být víc: „Myslím si, že pro nálezce by měl v případě, že se tímto způsobem zachová, by měla být odměna větší. Ale to není záležitost kraje, to je záležitost našich legislativců.“
Kvůli nízkému náleznému mizí řada cenných objevů v soukromých sbírkách. Odborníci navíc nemají možnost naleziště prozkoumat, a získat tak nové informace z naší historie.