Myslbekova socha Karla Hynka Máchy na Petříně je nepřesná. Básník vypadal jinak

Někdy v šesti nebo sedmi letech si Karel Hynek Mácha pořádně ‚namlátil‘. V pražském kostele sv. Petra spadl ze zvonu, vyrazil si několik zubů a poškodil si i nervy, takže zbytek života měl poněkud křivý úsměv. I tato historická fakta pomohla antropologům objasnit, jak český básník opravdu vypadal a která jeho podobizna je nejvěrnější. Naposledy to ověřovali kriminalisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Eliášová s odlitkem Máchovy lebky

Hana Eliášová s odlitkem Máchovy lebky | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Básník s perem v jedné ruce a s kyticí šeříku ve druhé. Vlnité až kudrnaté vlasy a lehce zadumaný úsměv.

Tak před sto lety zobrazil Máchu sochař Myslbek a vyšel tím vstříc romantickým představám českého lidu. A to platí dodnes.

„Já vím, že vypadá jinak. Tady působí velmi uhlazeně na to, jaký byl buřič,“ říká usměvavá žena středního věku, která neváhala s partnerem přijet za polibkem až z Brna.

Za to, že básník vypadal úplně jinak, Myslbek nemůže. Vycházel z kreseb a neměl k dispozici lebku. Tu zkoumali experti až v roce 1938 po exhumaci těla v Litoměřicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skutečném vzhledu básníka Karla Hynka Máchy zjišťoval více informací reportér Lubomír Smatana

Než ostatky v květnu 1939 pohřbili, podařilo se jim udělat nejenom rentgenové snímky lebky, ale i její odlitek. Tehdy začali antropologové hledat ztracenou tvář K. H. Máchy.

Zatím jako poslední hledala podobu obličeje slavného básníka forenzní antropoložka z Kriminalistického ústavu v Praze Hana Eliášová.

K prvnímu květnovému dni patří také Máchův Máj. Nebylo to tak ale vždy

Číst článek

Provedla takzvanou superprojekci: digitálně promítla lebku do deseti kreslených portrétů, litografií či fotografií sochařského portrétu, aby zjistila, ve kterých parametrech se lebka a portréty nejvíce podobají.

„Kupodivu to byl autoportrét Karla Hynka. S orlím nosem a ostře řezanými rysy. To je nejvěrohodnější. Socha na Petříně ne. Ta je zvláštní,“ říká Eliášová a drží v ruce těžký odlitek Máchovy lebky.

Milenci na Petříně | Foto: Ľubomír Smatana

„Tady vidíte některá poškození. Jizva na čele z dětství a poškození v oblasti horní čelisti. Tady chybí několik zubů.“

Podle Hany Eliášové vytvořili nejpravděpodobnější podobu Máchy významný český antropolog Emanuel Vlček s akademickým sochařem Milanem Knoblochem.

Opravdový básník Mácha sice vypadal jinak než socha na Petříně, milenci ale takové detaily ani nevnímají a jarním polibkům to na vášnivosti neubírá.

Romantický Bezděz dnes už milence moc neláká. Někteří ale rádi přenocují

Číst článek

Ľubomír Smatana, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme