Mácha byl pro mě zprvu nepřístupný, ponurý mladý muž, který mluví o smrti, tvrdí známá výtvarnice. „Pak jsem si uvědomila, že jeho hlavní téma není smrt, ale úžas nad životem, láskou, erotikou,“ říká.
Zkoušela jsem různé gastromapy, ale ouha, v tomto kouzelném kraji se toho výjimečného urodilo vcelku méně. Nezbývá než vyrazit na průzkum a metodou pokus-omyl hledat, ptát se a možná i najít.
„Připomínat si to, co jsme prožili ve dvacátém století jako obyčejní lidé, je strašně důležité proto, aby se nám to znovu nestalo,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Vltava Jiří Padevět.
Báseň Máj vyšla poprvé v roce 1836, ještě za Máchova života. Od té doby čítá přes 300 vydání, konkrétně 329 vydání celkem. Romantická báseň je nejprodávanější českou knihou vůbec.
Někdy v šesti nebo sedmi letech si Karel Hynek Mácha pořádně ‚namlátil‘. V pražském kostele sv. Petra spadl ze zvonu, vyrazil si několik zubů a poškodil si i nervy, takže zbytek života měl poněkud křivý úsměv. I tato historická fakta pomohla antropologům objasnit, jak český básník opravdu vypadal a která jeho podobizna je nejvěrnější. Naposledy to ověřovali kriminalisté.
Na básníka Karla Hynka Máchu dnes budou vzpomínat v Litoměřicích. Oslavy se poprvé uskuteční u loni odhalené Myslbekovy sochy tohoto literáta na Mostné hoře, představena bude i publikace o soše.
Severočeské Litoměřice konečně mají doma svého básníka. Dnes do města doputovala jeho bronzová socha, stejná, k jaké chodí už sto let Pražané na Petříně. Litoměřického Karla Hynka Máchu přivezli kovolitci z Podkrkonoší a zaplatí ho peníze z veřejné sbírky i z prodeje sochy Stalina.