Dobrovolný hasič Radek Turín má při stavění májky v Doudlebech na povel 25 mužů rozdělených do pěti skupin. Většina drží kleštiny, kmeny spojené lanem, které jsou hlavním nástrojem při vztyčování.
„Možná se budeme líbat pod rozkvetlými lípami, kdo ví. Ale jsou místa a odrůdy, které mohou kvést ještě výrazně později, takže bych líbání pod rozkvetlou třešní nevzdával,“ věří bioklimatolog Trnka.
Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů.
Dál ale platí vládní restrikce a tedy i omezení maloobchodu v době pandemie. Zákazníci si tak nakoupí například v prodejnách potravin, domácích potřeb nebo třeba drogeriích.
Dva muži z krajně pravicové DSSS narušili na plzeňském náměstí Republiky prvomájové demonstrace. Vběhli mezi příznivce levicového extremismu. Policie oba předvedla na oddělení.
Příznivci KSČM se v Praze střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na primátorku Marta Semelová chce na autory podat trestní oznámení.
Pražany i návštěvníky metropole dnes nejspíš čekají komplikace v dopravě a v ulicích potkají víc policistů. Kvůli prvomájovým demonstracím v hlavním městě se jich na výjimečná bezpečnostní opatření připravují stovky. V terénu bude i antikonfliktní tým a další speciální jednotky.
Dnes je 1. máj - svátek práce, zamilovaných, ale také tradiční den pro různá shromáždění. V Praze se dnes scházely přední politické strany a hnutí, hlavní město bylo i svědkem poklidného prvomájového pochodu. V Ústí nad Labem se dnes shromáždili levicoví i pravicoví radikálové. Nakonec se k sobě obě skupiny nedostaly blíže než na 200 metrů. Policie řešila jen drobné přestupky.
Česko slaví svátek práce a tedy i 1. máj. Každý si tento den připomíná jinak. Kromě zamilovaných dnes v Praze slavily také politické strany, které pořádaly tradiční setkání s veřejností. Vyrazily na ně stovky lidí.
Letošní 1. máj jako tradičně masově slaví Rusové, ale nejen jako svátek pracujících. Letošní průvody mají i politický náboj - hlavně v souvislosti s vývojem na jihovýchodní Ukrajině. Na Rudém náměstí v Moskvě se konala prvomájová demonstrace po více než dvou desetiletích. Sešlo se tam až sto tisíc lidí. Do ulic vyšlo i ruskojazyčné obyvatelstvo na Krymu.
Napříč celou Evropou lidé slaví 1. máj. V Německu se kromě nejrůznějších festivalů čekají také demonstrace levicových radikálů. V pohotovosti je na šest a půl tisíce policistů. Ve Francii protestují odbory, komunisté i různé levicové organizace. Také Španělé vyrazili demonstrovat do ulic kvůli nezaměstnanosti. Italové si místo bouřlivých protestů užívají koncerty i jídlo.
Tradice spojené s prvním květnovým dnem jsou si v různých evropských zemích podobné. Májka se staví nejen v České republice, ale také v Německu nebo v ostrovní Británii. Pokaždé ovšem vypadá trochu jinak. Prvomájové oslavy bývají také tradičně spojené s láskou a květinami.
Kritika současné vlády - to bylo hlavní téma komunistických oslav svátku práce na pražském Výstavišti, kam přišly více než dvě tisícovky příznivců KSČM. Strana kritizovala narůstající sociální rozdíly mezi lidmi, kabinetu vytýká údajně asociální reformy.
Francouzské ulice dnes zaplaví konvalinky. Je to tradiční symbol štěstí na prvního máje. Načasovat dobu, kdy rozkvétají, bylo letos vzhledem k dlouhé zimě mimořádně obtížné, přesto dnes svazek drobných květin dostane téměř každý Francouz.
Někdy v šesti nebo sedmi letech si Karel Hynek Mácha pořádně ‚namlátil‘. V pražském kostele sv. Petra spadl ze zvonu, vyrazil si několik zubů a poškodil si i nervy, takže zbytek života měl poněkud křivý úsměv. I tato historická fakta pomohla antropologům objasnit, jak český básník opravdu vypadal a která jeho podobizna je nejvěrnější. Naposledy to ověřovali kriminalisté.
Svátek práce si připomněly i politické strany, na řadě mítinků se sešli hlavně komunisté a sociální demokraté. Největší pozdvižení vyvolalo setkání ČSSD v Chomutově, kde promluvil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle šéfa pražské ODS jde o jasný náznak budoucí plánované spolupráce levicových stran.
Prvomájových shromáždění a protestů se v Maďarsku zúčastnilo méně lidí, než se očekávalo po společné výzvě čtyř velkých odborových centrál. Na krajně levicových mítincích se protestovalo proti vládní politice a za návrat zakázané červené hvězdy, krajní pravice by zase nejraději skoncovala s Evropskou unií.
Sedm tisíc policistů nasadila berlínské radnice na očekávané prvomájové demonstrace. Svátek práce bývá v německé metropoli spojený s násilnými protesty. Letos poprvé má největší protestní pochod projít historickým centrem města - známou ulicí Unter den Linden - tedy Pod lipami.
Prvomájové mítinky mají první zraněné. Průvod anarchistů se v dolní části pražského Václavského náměstí setkal s příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Vzduchem létaly plastové i skleněné lahve, kamení a další předměty. Bitka mezi extrémisty trvala přibližně deset minut, policistům se podařilo obě skupiny udržet od sebe.
Prvomájová defilé mají ve Francii dlouholetou tradici, proslulý je zejména průvod v Paříži. V letošním roce se ale oslavy konají jen pět dní před druhým kolem prezidentských voleb, což se projevuje i na tradičních shromážděních pořádaných odbory. Politici využívají Svátku práce k mítinkům. Své příznivce svolali představitel krajní levice Jean-Luc Mélenchon, prezident Nicolas Sarkozy i Marine Le Penová z krajně pravicové Národní fronty.
Stovky policistů, vrtulník a antikonfliktní tým - tak se připravuje pražská policie na oslavy Prvního máje a protesty, které je doprovází. Do terénu také nasadí policisty poříčního oddělení, psovody a policisty na koních.
Maďaři budou v ulicích Budapešti protestovat proti vládní politice. Demonstraci svolaly hned čtyři velké odborové centrály v zemi. Po letech je to poprvé, co se odboráři do boje proti snižování mezd postaví společně.
Na prvního máje bude v Praze míň veřejných akcí než v minulých letech. Mítinky u příležitosti svátku práce plánují už tradičně komunisté a ulicemi hlavního města se chystají pochodovat také anarchisté. Pravicoví radikálové se letos Praze vyhnou, sejdou se v Brně.
Na prvního máje bude v Praze méně veřejných akcí, než v minulých letech. Mítinky u příležitosti svátku práce plánují už tradičně komunisté a ulicemi hlavního města se chystají pochodovat také anarchisté. Pravicoví radikálové se letos Praze vyhnou, sejdou se ale v Brně.