Američané Svátek práce neslaví. Vnímají ho jako pozůstatek komunismu

Američané první máj neslaví. A to přesto, že Svátek práce vznikl jako připomínka krvavých dělnických nepokojů v Chicagu na konci 19. století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunismus

Komunismus | Foto: Fotobanka stock.xchng

Američtí dělničtí aktivisté a odboráři v roce 1886 demonstrovali za osmihodinový pracovní den.

V Chicagu hodil neznámý útočník bombu na policisty. Vypukla panika a strážci pořádku zahájili palbu. Celkem si incident vyžádal životy sedmi policistů a přinejmenším čtyř demonstrantů.

Právě tuto tragickou epizodu boje za lepší pracovní podmínky si později začali připomínat dělníci po celém světě. V samotných Spojených státech si dnes ale kromě nepočetných přívrženců krajní levice 1. květen nikdo nepřipomíná a Svátek práce se slaví první pondělí v září.

Prvomájový průvod viděla drtivá většina Američanů za studené války jenom ve zpravodajských týdenících nebo v televizním zpravodajství. Jako ukázku slavností komunistické propagandy, spíš než oslavu práce. 1. máj, tak jak ho známe v Evropě, byl a do značné míry stále je považován za něco neamerického, spojeného s komunismem.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme